Οι Black Soul Horde, από τους σημαντικότερους εγχώριους εκπροσώπους του κλασικού heavy metal αυτή τη στιγμή στη χώρα μας, ανοίγουν αύριο, Παρασκευή, 15 Ιουλίου, την ημέρα των Judas Priest στο Release Athens Festival 2022, και εν μέσω προβών και προετοιμασιών, ο Γιάννης Τσιακόπουλος, ξέκλεψε λίγο χρόνο για μία σύντομη αλλά περιεκτικότατη συζήτηση με το Σπύρο Ζαρμπαλά και το Rockinathens.gr
Kαλησπέρα παιδιά. 2/2 για τους Black Soul Horde σε δίσκους τα τελευταία χρόνια, τόσο από άποψη ποσότητας όσο και ποιότητας. Θα έχουμε και τρίτο σερί χτύπημα φέτος τον Νοέμβριο ή ήταν η κατάσταση της καραντίνας που οδήγησε άθελά της στο να έχετε τον χρόνο (και την έμπνευση) για τόσο συχνές κυκλοφορίες;
Καλησπέρα και ευχαριστούμε για τα καλά λόγια. Το εκτιμούμε ιδιαίτερα! Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν προβλέπεται νέο album μέχρι το ‘23 ή ’24. Το “Land of Demise” είχε γραφτεί αρκετά χρόνια πριν την κυκλοφορία του, απλά είχε μείνει στον πάγο. Μέσα στην καραντίνα γράφτηκε το “Horrors from the Void”. Σίγουρα βοήθησε κάπως η κατάσταση, αν και σε γενικές γραμμές γράφω αρκετά συχνά μουσική. Πιο πολύ βοήθησε το vibe που προέκυψε από την κυκλοφορία του “Land of Demise”.
Αντιστρόφως ανάλογη με την συχνότητα των κυκλοφοριών είναι η συχνότητα των live εμφανίσεων της μπάντας. Είναι οι Black Soul Horde κυρίως ένα studio project ή απλά περιμένετε τις «κατάλληλες» στιγμές, όπως είναι το live της Παρασκευής που θα «ανοίξετε» την μέρα των Judas Priest στο Release Festival;
Τη στιγμή που βγάλαμε το “Land of Demise” και μέχρι λίγο μετά την κυκλοφορία του “Horrors from the Void” δεν σκοπεύαμε να κάνουμε live εμφανίσεις. Αλλά βλέπoντας την αποδοχή και την αντίδραση του κόσμου και στα δύο albums το βάλαμε στο πρόγραμμα. Λόγω έλλειψης χρόνου, καθώς όλοι έχουμε να αντιμετωπίσουμε την πραγματικότητα της καθημερινότητας (δουλειές, οικογένεια κτλ), προτιμούμε να κάνουμε λίγα και καλά live. Με αυτό τον τρόπο μπορούμε και εμείς να αποδώσουμε καλύτερα και να προγραμματίσουμε το χρόνο μας. Το live της Παρασκευής είναι ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα και είμαστε ευγνώμονες για την ευκαιρία.
Eνώ οι στίχοι σας είχαν πάντοτε σχέση με την σφαίρα του φανταστικού, στο “Horrors From The Void” οι αναφορές σε H.P. Lovecraft είναι παντού. Το αντιμετωπίσατε σαν concept album, ή απλά βγήκε στην πορεία λόγω της ατμόσφαιρας των κομματιών;
Η ατμόσφαιρα ήταν ένας από τους παράγοντες ναι. Ο Δημήτρης ήθελε (και θέλει) να κάνουμε κάποια στιγμή ένα full concept album. Στο συγκεκριμένο δεν είχε τον απαραίτητο χρόνο να το δουλέψει όλο σαν concept οπότε και προτιμήσαμε να έχουμε ας πούμε ένα κεντρικό θέμα. Και μιας και ο Lovecraft είναι κάτι που μας αρέσει πολύ είπαμε να πάμε προς τα εκεί. Φυσικά όλα τα υπόλοιπα γνώριμα στοιχεία παραμένουν διάσπαρτα.
Δύο από τα μέλη της μπάντας ζείτε την σκηνή και από άλλους ρόλους στην καθημερινότητα/εργασία σας, βλέποντας έτσι τα πράγματα και από μια εξωτερική σκοπιά. Σε τι κατάσταση θεωρείτε πως βρίσκεται η Ελληνική Metal/Rock σκηνή τώρα σε σχέση με το 2013 που ξεκινήσατε;
Σίγουρα έχει μεγαλώσει και έχει βελτιωθεί από πλευράς οργανώσεων event αλλά και ποιοτικά επίσης. Αν και η χώρα δεν είναι και ότι καλύτερο για αυτές τις μουσικές σίγουρα τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει κάποια breakthroughs.
Οι μπάντες του κλασικού Heavy Metal ήχου έχουν πλέον από τους πιο δυνατούς και πιστούς πυρήνες οπαδών, που αγκαλιάζουν νέες μπάντες μόλις δουν και ακούσουν αυτό που ζητάνε, χωρίς τα «κολλήματα» και το gatekeeping του παρελθόντος. Τι πιστεύετε ότι οδήγησε σε αυτή την αλλαγή στο mindset και στην αντιμετώπιση των οπαδών; Kαι γιατί δεν συναντάμε την ενότητα αυτή εύκολα σε άλλα είδη;
Το Heavy Metal είχε πάντα αφοσιωμένους οπαδούς. Νομίζω είναι μέσα στο DNA της σκηνής αυτής. Κολλήματα και gatekeeping υπάρχει ακόμα και θα συνεχίσει να υπάρχει πιστεύω. Αλλά αυτό είναι ένα πολύ μικρό κομμάτι οπαδών που υπάρχει σε όλα τα είδη μουσικής και τέχνης γενικότερα. Από κει και πέρα νομίζω πως ο κόσμος έχει γίνει πιο δεκτικός καθώς υπάρχει άπειρη πληροφορία εκεί έξω. Δε ξέρω τι ακριβώς γίνεται σε άλλα είδη αλλά νομίζω πως και εκεί συναντάς αφοσίωση και αδελφικότητα. Απλώς το metal είναι ένα πιο ιδιαίτερο και πιο δύσκολο ίσως άκουσμα οπότε και δεν έχει πολλούς οπαδούς που έτσι απλά ‘ακούν και λίγο’, όπως συμβαίνει σε πιο mainstream μουσικά είδη.
Ποια είναι τα μελλοντικά σχέδια των Black Soul Horde;
Θα ανοίξουμε τη συναυλία των Eternal Champion το Σεπτέμβριο και πέρα από αυτό κοιτάμε να κανονίσουμε και κάποια άλλα dates εντός και εκτός της χώρας. Προς χειμώνα μεριά ίσως ξεκινήσει και η διαδικασία σύνθεσης καινούργιου υλικού.