Τι έγινε ρε παιδιά; Όχι, δεν αναφέρομαι σε εσάς, αγαπητοί μου μουσικόφιλοι αναγνώστες. Αναφέρομαι στους Αθηναίους φίλτατους Black Soul Horde, οι οποίοι με εξέπληξαν ιδιαίτερα ευχάριστα με τη νέα τους κυκλοφορία Horrors from the Void. Εκεί που τους πήρε επτά ολόκληρα χρόνια η κυκλοφορία του δεύτερου πονήματος τους Land of Demise, μέσα σε ένα χρόνο έχουμε τρίτο χτύπημα. Και τι χτύπημα… σαν ένα βαρύγδουπο χαστούκι από τα λαβκραφτικά πλοκάμια του σκοτεινού του εξώφυλλου. Ναι ρε, τόσο καλό είναι το Horrors from the Void!
Η μπάντα δείχνει γεμάτη όρεξη, μεράκι και καταπληκτικές ιδέες. Η καραντίνα τελικά είχε και τα οφέλη της, αφού φαίνεται πως οι Black Soul Horde είχαν τον απαιτούμενο χρόνο να καθίσουν και να δουλέψουν ενδελεχώς. Η ωριμότητα και η συνθετική δεινότητα που παρουσιάζουν στα οκτώ κομμάτια του δίσκου (συν δύο εκπληκτικά bonus tracks) είναι απαύγασμα εμπειρίας, ιδεών και δεξιοτεχνίας. Με το ”Beware the Deep”, τον στακάτο ρυθμό του και το ξεσηκωτικό του reffrain η μπάντα καταθέτει τα διαπιστευτήριά της. Το ”Malediction of the Dead” ξεκινά σκοτεινά με μια μυστικιστική μελωδία να σε ταράζει συθέμελα για να έρθει ο riding ρυθμός στη συνέχεια, να σε επαναφέρει και να συνεισφέρει εν τέλει σε μια μακρόσυρτη, επική σύνθεση. Το ”The Curse” σε αρπάζει φίλε ακροατή από το λαιμό και δε σε αφήνει να αναπνεύσεις στιγμή με τις καταιγιστικές του ταχύτητες και τα θανατηφόρα riffs. Μπορώ να γράψω για το κάθε κομμάτι του Horrors from the Void ξεχωριστά για να μην αδικήσω κανένα, αλλά δεν θα το κάνω. Η ακρόαση του δίσκου σαν σύνολο είναι αυτή ακριβώς που του αρμόζει, αφού αποτελεί ένα ενιαίο σώμα, φεύγει νεράκι και δεν έχει ούτε μία μέτρια ή βαρετή στιγμή. Κερασάκι στην τούρτα τα δύο bonus tracks, ”Dragonfire” και ”The Horde”, που δεν έχουν καθόλου μα καθόλου διεκπεραιωτικό λόγο ύπαρξης, αλλά αποτελούν μεταλλικές κομματάρες που άλλες μπάντες θα ζήλευαν να είχαν γράψει.
Το Horrors from the Void είναι ένα εξαιρετικό δείγμα κλασικού heavy ήχου και μπαίνει εύκολα στη λίστα με τις καλύτερες κυκλοφορίες της χρονιάς και όχι μόνο στον ελληνικό χώρο. Οι Black Soul Horde μας παρέδωσαν τον καλύτερο, ωριμότερο και πιο πλήρη δίσκο τους μέχρι στιγμής. Χωρίς να υστερεί πουθενά, αξίζει να βρίσκεται στη δισκοθήκη κάθε χεβιμεταλλά που σέβεται τον εαυτό του.