Μετά την πρόσφατη ευρωπαϊκή τους περιοδεία και έχοντας στις αποσκευές τους την τρίτη κατά σειρά κυκλοφορία τους “Through Thick And Thin”, οι Wish Upon A Star μας έδωσαν ραντεβού την Παρασκευή 30 Οκτωβρίου στο χώρο του An για το release show του εν λόγω album. Μαζί τους σε αυτό το party όπως σωστά επεσήμαναν, βρέθηκαν on stage οι Waλves, οι North Shore Lioness και οι Bandage.
Aνταπόκριση: Ελπίδα Πουρναρά / Φωτογραφίες: Έλενα Πατσουράκου (περισσότερες εδώ)
Οι Waλves, με το ιδιαίτερο όνομα και τις όμορφες μελωδίες, ανέβηκαν στη σκηνή λίγο μετά την προβλεπόμενη ώρα έναρξης και μας παρουσίασαν τα κομμάτια τους κερδίζοντας το χειροκρότημα όλων όσοι βρίσκονταν εκεί από νωρίς. Με ένα ΕΡ στο ενεργητικό τους με τον τίτλο “WAλES”, έχουν καταφέρει να συνδυάσουν πολλά μουσικά είδη καθιστώντας το αποτέλεσμα πολύ ενδιαφέρον. Συγκεκριμένα, λόγω και των εφέ που προέκυπταν από την κονσόλα – που με περισσή μαεστρία χειριζόταν ο frontman της μπάντας – μου θύμισαν σε σημεία άθελά τους κάτι από Sleepmakeswaves, The XX ακόμη και Chet Faker. Αξιοσημείωτο ήταν αναμφίβολα το “Fantoche” (σημαίνει “μαριονέτα” στα πορτογαλικά) με τα δυναμικά φωνητικά. Μιλάμε εν γένει για μια πολύ καλή εμφάνιση που δεδομένου ότι ήταν και η παρθενική για το συγκρότημα όπως μάθαμε εκ των υστέρων στέφθηκε με επιτυχία.
Η σκυτάλη δόθηκε στους North Shore Lioness περί τις 22:10. Post hardcore κουιντέτο με μια μεταλλίζουσα αισθητική κι ένα κοινό που μόλις είχε ξεκινήσει το moshing, με αρκετούς μάλιστα να επιδίδονται σε stage diving. Μας παρουσίασαν το μεγαλύτερο μέρος του ομώνυμου ΕΡ τους, διασκεύασαν το “Young Cardinals” των Alexisonfire, όπως επίσης έδωσαν μια γεύση από τον επερχόμενο δίσκο τους, με ένα άτιτλο κομμάτι που αφιέρωσαν στους Wish Upon A Star. Μια μπάντα που φαίνεται να έχει διαμορφώσει το δικό της κοινό, με ενέργεια και μπρίο που όμως με έκανε ανά διαστήματα να κοιτώ το ρολόι. Ελπίζω σε επόμενη “συνάντησή” μας να μείνω περισσότερο ικανοποιημένη κι εφόσον είμαστε εν αναμονή του δίσκου τους, μελλοντικά ίσως προκύψει μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.
Σειρά είχαν οι Bandage με το μελωδικό skate punk τους. Η εμφάνισή τους ήταν ακριβώς όπως την περιμέναμε και το λέω αυτό μιας κι αν τους έχεις παρακολουθήσει στο παρελθόν ξέρεις πως πρόκειται για ένα συγκρότημα που ξέρει να κάνει καλά live. Επαγγελματισμός, καλοδουλεμένο υλικό και στίχοι που βγαίνουν αβίαστα. Μετά τις ευχαριστίες στους WUAS με τους οποίους περιόδευσαν τον Σεπτέμβρη ανά την Ευρώπη, μας χάρισαν ένα set που σιγοτραγούδησαν απαξάπαντες στο An και ώθησαν ακόμα περισσότερους να συμμετέχουν στο pit που είχε δημιουργηθεί μπροστά στη σκηνή και είχε ως αποτέλεσμα τα μικρόφωνα να πέφτουν και αμήχανα βλέμματα να κυριαρχούν. Εντούτοις, η τάξη αποκαταστάθηκε (φαινομενικά) και όλα κύλησαν ομαλά ως τις 00:00 περίπου, όταν και οι Wish Upon A Star βρέθηκαν on stage.
Το πρώτο κομμάτι που άκουσα από τους Wish Upon A Star κι έπειτα άρχισα να ψάχνω τις μουσικές τους ήταν το “Fine Line”. Κατευθυνόμενη προς το bar για ανεφοδιασμό και με την μπάντα να έχει σχεδόν στήσει τον εξοπλισμό της, ακούω τις πρώτες νότες του εν λόγω κομματιού και χαμογελώ κατευθείαν. Τρία χρόνια μετά το “Something to Hold Onto”, λοιπόν, έρχεται το “Through Thick And Thin” και η βραδιά της παρουσίασής του, που καλείται ως party από τον Ορφέα ο οποίος σπεύδει να ευχαριστήσει τα τρία support acts. Όλοι πάνω και κάτω από τη σκηνή χαμογελούν, ακούγονται κομμάτια από όλη την δισκογραφική τους πορεία μέχρι στιγμής – πέραν του δίσκου που έχει την τιμητική του – όπως τα “Lucky Fifth”, “Clinic” και “Sleep on it”. Το headbanging δίνει και παίρνει κι οι μελωδίες μένουν στο μυαλό για ώρα αφού το set έχει τελειώσει. Δεν αρκούν όλα αυτά για να θεωρηθεί μια εμφάνιση επιτυχημένη; Νομίζω πως αρκούν.
Έτσι, κάνουμε λόγο πια για μια μπάντα που όσο περνά ο καιρός δένει κι ωριμάζει ακόμα περισσότερο, χαίρεσαι κάθε φορά να τους βλέπεις ζωντανά και φαίνεται να έχουν τόση μα τόση όρεξη κι ενέργεια που κάθε βήμα που κάνουν είναι μόνο προς τα εμπρός. Καλοτάξιδος ο δίσκος, λοιπόν!