Το νέο album των Whores. τσακάει κόκκαλα. Αν και είχαμε χάσει τα ίχνη τους για σχεδόν μία δεκαετία, οι Αμερικανοί noise rockers επέστρεψαν με μία από τις καλύτερες κυκλοφορίες της χρονιάς. Το “WAR.”, όνομα και πράμα, είναι ό,τι πιο εθιστικό έχει πέσει στα αυτιά μας τους τελευταίους μήνες. Push play & repeat (και ξανά από την αρχή) η φάση τους, και -ακόμη- δεν το χωράει το κεφάλι μας.
Το σπουδαίο στην περίπτωση των Whores. είναι το γεγονός πως στη μουσική τους καταφέρνουν να διαχειρίζονται σωστά τις αποστάσεις μεταξύ του χαοτικού feedback που απαιτεί το genre που υπηρετούν, και του μελωδικού songwriting. Με λίγα λόγια, οι Whores. είναι ό,τι πιο πιασάρικο μας έχει προσφέρει το noise rock τα τελευταία χρόνια, θυμίζοντας αρκετά -για τους παρελθοντολάγνους- την τσακίρ περίοδο των Helmet, και των αντίστοιχων group των ’90’s, χωρίς φυσικά να μένουν μόνο εκεί, καθώς δεν λείπουν και οι κατά τόπους sludge τσαχπινιές.
Το “WAR.” δεν έχει χρόνο για χάσιμο και για άσκοπα fillers. Από το εναρκτήριο riff του “Malinches”, το album ξεμπερδεύει με κάθε αμφιβολία για το πώς μπορεί να ακούγεται ένα group μετά απο μεγάλη αποχή από τη δισκογραφική πιάτσα. Κομμάτια όπως τα “Hieronymus Bosch Was Right”, “The Death Of A Stuntman”, και το πραγματικά υπέροχο “Hostage Therapy”, απογειώνουν -το ήδη εκρηκτικό- tracklist, επιβεβαιώνοντας επιτόπου πως αυτή τη μπάντα πρέπει να την (ξανα)δούμε live σύντομα. Το “WAR.”, πέρα απο must-have για τους λάτρεις του είδους, είναι επίσης και μια εξαιρετική πρόταση για τους fans του ζόρικου ήχου.
Κάνε, λοιπόν, στον εαυτό σου μια χάρη. Βάλε για λίγο στην άκρη όλα αυτά τα post, black, sludge, χέβι μέταλ που κυκλοφορούν με το τσουβάλι εκεί έξω, και πιάσε τους Whores. Μισή ωρίτσα θα σου πάρει, και θα περάσεις φίνα.