Έξι χρόνια μετά το εκπληκτικό “Hail to Fire”, οι πολεμοχαρείς Validor επιστρέφουν από τα έγκατα του ελληνικού epic underground metal με το νέο τους πόνημα Full Triumphed. Αποτελώντας τους ιδρυτές αυτού που οι ίδιοι αποκαλούν “blood metal” και φέροντας περήφανα την ετικέτα του, δείχνουν αποφασισμένοι ξανά να μας ταξιδέψουν σε μονοπάτια sword & sorcery θεματολογίας, καυτού ατσαλιού και αληθινού heavy metal.
Μετά τη σύντομη εισαγωγή, το επιθετικό riff του “Son of Steel” σκίζει τα ηχεία του άτυχου ακροατή και ακροβατώντας ανάμεσα στο speed και το thrash δίνει το έναυσμα της επίθεσης. Μην απατάσθε φίλτατοι, η μπάντα δεν κυκλοφόρησε το τέταρτο κατά σειρά album της για να φέρει νέα στοιχεία στο χώρο, πρωτοτυπία, ιδέες και εξέλιξη. Αντιθέτως, παραμένει πιστή στο επικό δόγμα και στον αληθινό heavy ήχο που την έχουμε συνηθίσει (και αγαπήσει) ανά τα χρόνια. Το αποδεικνύουν οι συνθέσεις που τσακίζουν αλύπητα και χωρίς έλεος τα πάντα στο διάβα τους και ακολουθούν: “Man of Steel” και “Strong Winds” για να μπλέξει ο λυρισμός με την επιθετικότητα, “Blood Metal Legions” για να δοθεί ένα άλλο νόημα στον ορισμό του epic metal και “Silverhawks” για να κλείσει υπέροχα η άτυπη τριλογία–αφιέρωμα στους αγαπημένους ήρωες της παιδικής μας ηλικίας, μετά τους He-Man και Thundercats στις προηγούμενες δουλειές της μπάντας. Τα “The Ten Thousand” και “Gladiator” αποτελούν συναυλιακούς ύμνους που τα refrains τους θα στροβιλίζονται για καιρό στο μυαλό σας, για να κλείσει ο δίσκος με το αριστουργηματικό 9λεπτο έπος “Conquest of Steel” που κλείνει πονηρά το μάτι στους μυημένους, αποτελώντας το προσωπικό “Bridge of Death” του συγκροτήματος.
Η δουλειά που έχει γίνει σε κάθε τομέα του Full Triumphed είναι μοναδική. Ο Odi Validor με τη χαρακτηριστική του φωνή και χροιά κάνει τις συνθέσεις να φαίνονται ακόμη επικότερες και πολεμικές, ενώ ο Bob Katsionis αποτελεί εγγύηση και παντοτινή δύναμη στις κιθάρες, το μπάσο, τα πλήκτρα και φυσικά στην ενορχήστρωση. Τα καλύτερα στοιχεία από την επίκουρα των Manowar, τον λυρισμό των Virgin Steele, την pop κουλτούρα των ’80s και την πένα συγγραφέων όπως του Robert E. Howard μπλέκονται, αναμιγνύονται, αναδεικνύονται και δημιουργούν ένα εκρηκτικό και μεγαλειώδες αποτέλεσμα. Οι riding ρυθμοί θα σας συνεπάρουν, τα thrash περάσματα θα σας προκαλέσουν ανελέητο headbanging και η ατμόσφαιρα που δημιουργεί το ηχόχρωμα της μπάντας θα σας ταξιδέψει σε φανταστικούς κόσμους άλλων εποχών.
Το Full Triumphed είναι ένα album κόσμημα της ελληνικής σκηνής. Αληθινό και επικό, με θεματολογία που τσακίζει κόκαλα, αποτελεί πρεσβευτή του πραγματικού heavy metal σε μια εποχή που πραγματικά το έχουμε ανάγκη. Απλά και τίμια, μια από τις καλύτερες κυκλοφορίες της χρονιάς. Ten thousand side by side, in blood metal we trust!