Οι Truckfighters έρχονται για την πρώτη τους headline συναυλία στην Αθήνα μετά από μια δεκαετία, στον «γνωστό τόπο του εγκλήματος», στο θρυλικό υπόγειο των Εξαρχείων, το An Club (εισιτήρια εδώ) 10 χρόνια, 4 μήνες και 8 ημέρες μετά από εκείνη την ισοπεδωτική εμφάνιση, θυμόμαστε τι είχε γράψει για το rockinathens.gr ο Χρήστος Κατσίμπας, καθώς και τα clicks της Αθηνάς Παπαγιάννη.
![](https://rockinathens.gr/wp-content/uploads/2024/05/1525439_640227046034395_1677076757_n.jpg)
Οι τρεις Θεοί από τη Σουηδία ανέβηκαν στη σκηνή του An και από εκεί πέρα το ταξίδι στη χώρα του fuzz είχε ξεκινήσει! Τι κι αν έχουν σχεδόν πέντε χρόνια να βγάλουν καινούργιο δίσκο, οι Truckfighters είναι μια από τις καλύτερες live μπάντες που κυκλοφορούν εκεί έξω και όσοι δεν τους έχετε δει να το πράξετε στο μέλλον! Τα κομμάτια που επέλεξαν να μας παρουσιάσουν ήταν βγαλμένα από τα πιο τρελά όνειρα του πιο τρελαμένου τους οπαδού. Το διαολεμένο riff του “Desert Cruiser”, έδωσε το έναυσμα για το ξέφρενο πανηγύρι που στήθηκε από το συγκρότημα πάνω στη σκηνή και από τον κόσμο από κάτω.
![](https://rockinathens.gr/wp-content/uploads/2024/05/1513308_640227062701060_568570299_n.jpg)
Ο Niklas Källgren στις κιθάρες ήταν λες και του έχουν βάλει νέφτι, ο τύπος πρέπει να είναι το εξώγαμο του Pete Townshend από κάποια τουρνέ των Who στη Σουηδία, δεν εξηγείται αλλιώς τέτοια ομοιότητα στις κινήσεις του πάνω στη σκηνή! Οι κομματάρες διαδέχονταν η μία την άλλη και η τάση για jammάρισμα στα κομμάτια έκδηλη. “The Chairman” και “Mind Control” από τον επερχόμενο ακυκλοφόρητο μέχρι στιγμής δίσκο τους και “Monte Gargano” ήταν οι κομματάρες που ακουστήκαν εκείνο το βράδυ.
![](https://rockinathens.gr/wp-content/uploads/2024/05/1509912_640226729367760_806434630_n.jpg)
H λήξη του live βρήκε ένα τυχερό θεατή-συνάδελφο να έχει αγκαλιά το μπάσο του Oskar το οποίο του το προσέφερε ώστε να τελειώσει αυτός το “Chameleon”! Κάτι τέτοια live είναι εμπειρίες ζωής και δυστυχώς δεν μπορούν να μεταφερθούν με απόλυτη πιστότητα στο κείμενο. Εγώ νοιώθω απλά πολύ χαρούμενος που κατάφερα να δω επιτέλους τους Τruckfighters.
![](https://rockinathens.gr/wp-content/uploads/2024/05/1471104_640226719367761_3047324_n.jpg)