Οι άνθρωποι που μπορούν να θεωρούν παιδί τους τη Σουηδική garage punk σκηνή και πνευματικά τους τέκνα τους Hellacopters, οι Nomads, έρχονται στην Ελλάδα στις 9 Φεβρουαρίου και το RockinAthens.gr δε μπορούσε να μην τους…προϋπαντήσει! Ο Nick Vahlberg βρήκε το χρόνο να μιλήσει στο Γιώργο Χούλη και το RockinAthens.gr και αυτά που είπε ήταν πολλά και…άκρως ενδιαφέροντα!
Δεν είναι η πρώτη σας φορά στην Ελλάδα! Τι αναμνήσεις έχετε από τις προηγούμενες επισκέψεις σας;
Η πρώτη μας φορά ήταν το 1987 στη Θεσσαλονίκη και την Αθήνα και η συναυλία της Αθήνας είχε εξελιχθεί σε μία κανονική εξέγερση! Το show ήταν sold out και άνθρωποι χωρίς εισιτήριο προσπαθούσαν να μπουν στο χώρο! Έκτοτε, έχουμε επισκεφθεί αρκετές φορές την Ελλάδα και κάθε φορά, περάσαμε καλά. Γευθήκαμε νόστιμο φαγητό, γνωρίσαμε νέους φίλους και πάντα είχαμε αρκετό κόσμο στα shows μας.
Πώς υποδέχθηκε ο κόσμος το “Solna”;
Φάνηκε να αρέσει και στους φίλους μας και στον τύπο. Έχουμε λάβει πολύ καλές κριτικές μέχρι τώρα. Πολλοί πιστεύουν ότι είναι ο καλύτερος μας δίσκος και είναι περίεργο να το ακούει αυτό μία μπάντα που μετράει 31 χρόνια ύπαρξης!
Όπως όλοι γνωρίζουμε, μοιραστήκατε τη σκηνή με τον Roky Erickson. Ποια είναι τα συναισθήματα του να παίζει μαζί με ένα τόσο μεγάλο καλλιτέχνη και ποια είναι η γνώμη σας για το “True Love Cast Out All Evil” που κυκλοφόρησε το 2010;
Ήταν τιμή μας και, προσωπικά, είμαι μεγάλος fan του από τα πρώτα του βήματα περίπου στο 1979. Ο Roky ήταν σε πολύ καλή φόρμα και, νομίζω, ότι και εκείνου του άρεσε που έπαιξε μαζί μας! Μπορείτε μάλιστα να βρείτε στο YouTube την κοινή μας εμφάνιση αν ψάξεις με τα ονόματά μας. Το δε album μου άρεσε πάρα πολύ.
Τι να περιμένουμε από το show σας αυτήν την εβδομάδα;
Θα περάσουμε καλά, έχουμε δώσει αρκετές συναυλίες πρόσφατα και έτσι έχουμε δεθεί πολύ σαν μπάντα. Το set μας θα περιέχει μία μίξη του παλιού με το νέο, τις καλύτερες μας στιγμές.
Υπάρχετε ως συγκρότημα εδώ και 30 χρόνια. Τι άλλαξε από τα 80s μέχρι σήμερα;
Όλα έχουν αλλάξει αλλά εμείς παραμένουμε αυτό που ήμασταν πάντα!
Τι έχετε να πείτε για τα μεγάλα ονόματα του σημερινού ήχου; Τουλάχιστον αυτούς που έχουν κάποιες garage καταβολές όπως οι Black Keys και οι Kings Of Leon;
Υπάρχει κάτι “garage” στους Kings Of Leon; Δεν τους έχω ακούσει και πάρα πολύ και ό,τι άκουσα ήταν απαίσιο! Από την άλλη, οι Black Keys είναι καταπληκτικοί, είναι ωραίο να βλέπεις μία μπάντα σαν και αυτούς να γίνεται μεγάλο όνομα.
Πριν 10 χρόνια κυκλοφόρησε ένα tribute album “20 Years Too Soon: A Tribute to The Nomads” και σε αυτό έπαιξαν συγκροτήματα όπως οι Hellacopters, οι Dictators και άλλοι. Ποια από εκείνες τις διασκευές ξεχωρίζεις και πόσο σημαντικό είναι για εσάς το γεγονός ότι ένα συγκρότημα όπως οι Hellacopters σας αναφέρουν ως μεγάλη τους επιρροή;
Η αλήθεια είναι ότι έχω πολύ καιρό να ακούσω εκείνο το album αλλά θυμάμαι ότι μου άρεσε! Το γεγονός όμως ότι οι Hellacopters μας θεωρούν επιρροή τους μας τιμά και μας άνοιξε την πόρτα και σε νεότερο κοινό.
Σε ευχαριστούμε πολύ, θα τα πούμε στην Αθήνα!
Ευχαριστούμε και εμείς! Ανυπομονούμε για αυτά τα shows!