Μία μινιμαλίστικη, dance, σκοτεινή, coldwave μουσική θέση, έχουν πλέον καταλάβει οι Valisia Odell και Αντώνης Κωνσταντάρας, καθώς στις 30 Οκτώβρη, κυκλοφόρησε επίσημα, το ντεμπούτο album τους από την Inner Ear. Δείγματα της μουσικής τους βέβαια, είχαν ήδη δοθεί στο διαδίκτυο, ενώ το single “Verbal Suicide” εκπέμπει, κάνα χρόνο τώρα, μέσα από τους ραδιοφωνικούς σταθμούς. Όσο αναφορά τα δύο μέλη του σχήματος, η συμμετοχή τους στους Phoenix Catscratch, αποτέλεσε όχι μόνο την έναρξη της συνεργασίας τους, αλλά και την πρώτη τους διάκριση, εφόσον δύο από τα τραγούδια της μπάντας, συμπεριλήφθηκαν στο soundtrack της ταινίας “Άλπεις”, του Γιώργου Λάνθιμου.
Η πρώτη μου γνωριμία με το μελωδικό, υπαρξιακά σκοτεινό ντουέτο, συνέβη στα μέσα Μαΐου του ‘19, όπου συμμετείχαν στο live των The KVB ως support. Η διαφορετικότητα της προσαρμογής τους, στον ήχο που εκπροσωπούν, όπως και η αξιόλογη παρουσίαση του υλικού τους, συντέλεσε αυτόματα στην αναγνώριση μιας αρκετά υποσχόμενης μπάντας. Όσο για τον δίσκο, στο σύνολο είναι μικρής μεν διάρκειας, μα με απόλυτη συνοχή. Χωρίς κενά ή πανομοιοτυπίες των γνώριμων μοτίβων, ευδιάκριτα καλοδουλεμένος και απόλυτα ακριβής στο τέμπο, τη ροή και το ύφος του. Σαν κάποια μουσική μεταφορά φιλμ νουάρ – λογοτεχνίας του εγκλήματος, με σταθερές: τα ακούσματα των 80’s. Έμπνευση για τον τίτλο του, η Agatha Christie.
Ο βασικός ύποπτος λοιπόν, είναι τα πλήκτρα. Συνιστούν τη μελωδία πέρα από το beat, αφού περισσότερο το καταρρίπτουν, παρά πατάνε επάνω του. Η κιθάρα κυρίως το βρωμίζει, αν και συχνά, αμφίσημα, ονειρικά ή παράξενα το ταξιδεύει. Η ηχηρή φωνή, ιντριγκάρει θανάσιμα. Μεταξύ μπάσας βραχνάδας και εξπρεσιονιστικού λυρισμού, δημιουργεί τις απαραίτητες συναισθηματικές προϋποθέσεις ώστε «να ντύσει το ιδεατό σε μια αντιληπτή μορφή», “Murder To A Beat”, εχθρική στις επιφανειακές αναπαραστάσεις και τους ψεύτικους συναισθηματισμούς.
Υ.Γ.1. Δικαίως, κάτι «φρέσκο» στην μοντέρνα χορευτική, underground dark σκηνή.
Υ.Γ.2. Θα συμφωνήσω με την υπόδειξη – push του “Verbal Suicide”. Άκρως και πλήρως επαγγελματικά δομημένο για μαζική ακρόαση, αποτελεί παράλληλα, ιδανική ευχετήρια επιλογή/χρήση (“happy birthday to you”).
Υ.Γ.3. Ξεχωριστά επίσης και τα “The Voyer”, “Porcelain Face”, “Icarus”.