Το φετινό καλοκαίρι, αν λέγαμε ότι έχει ξεκινήσει συναυλιακά δυναμικά, θα το αδικούσαμε. Δυο χρόνια πανδημία και καραντίνες έχουν ξυπνήσει κάθε είδους στερητικό, οι διοργανωτές αφουγκράστηκαν τις ανάγκες του κοινού και κυριολεκτικά, από τότε που άνοιξε λίγο ο καιρός, έχει τρία και τέσσερα live, κάθε μέρα της εβδομάδας. Και μιλάω μόνο για Αθήνα.
Η στέρηση, προφανώς και δεν έχει χτυπήσει μόνο το κοινό. Μπάντες και καλλιτέχνες που τρέφονταν, κυριολεκτικά και μεταφορικά, από τα gigs, μπήκαν σε μια απραξία που φαντάζομαι ήταν επικίνδυνα ανασταλτική, τόσο δημιουργικά, όσο και για την πορεία των εκάστοτε σχημάτων. Η κατάσταση ήταν «όποιος αντέξει, θα συνεχίσει».
Ευτυχώς, όχι μόνο η συντριπτική πλειοψηφία των ανεξάρτητων μουσικών συνεχίζει ακάθεκτη, αλλά κατάφερε να μετατρέψει τον ζόφο εκείνης της καθημερινότητας, σε έμπνευση και σε συνδυασμό με τον ελεύθερο χρόνο που προσέφεραν τα lockdowns, εξελίχθηκαν, έγραψαν και προετοιμάστηκαν για την ώρα που θα ξαναπαίξουν σε κόσμο.
Άλλωστε, το underground, είτε μιλάμε για την rock σκηνή, είτε για το hip hop, έτσι δρούσε πάντα. Στα δύσκολα έλαμπε. Είναι εύκολος ο συσχετισμός, το ότι έγινε το μεγάλο μπαμ του heavy στη χώρα την εποχή της πρώτης οικονομικής κρίσης, ενώ φυσικά σκηνή προϋπήρχε. Κάτι αντίστοιχο συνέβη και με το εγχώριο hip hop, που όσο τα προβλήματα βάθαιναν, τόσο η στιχουργική γινόταν ωμά ρεαλιστική και εξέφραζε όλο και περισσότερους.
Η ανάγκη του κοινού που την ψάχνει με τα ακούσματά του, για κάτι αυθεντικό, χωρίς πολλά πολλά και με απόλυτο σύμμαχο το internet και τα social media που παράλληλα γιγαντώνονταν, είχε ως αποτέλεσμα οι δυο σκηνές αυτές να γνωρίζουν την μεγαλύτερη ιστορικά άνθισή τους. Το rock σταδιακά προσέφερε το ξέσπασμα, τον χορό στο rock ‘n’ roll,το κοπάνημα αντίστοιχα, και την διέγερση της φαντασίας. Το hip hop από την άλλη ανέλαβε τη δύσκολη δουλειά να πει την αλήθεια, να μιλήσει στα ίσια και να πει ό,τι φοβόταν να γράψει και να ξεστομίσει ο μέσος καλλιτέχνης της μέχρι τότε εποχής.
Φυσικά αυτά τα δυο ρεύματα είχαν ήρωες και ηγέτες.
Οι Planet Of Zeus είναι οι απόλυτοι εκπρόσωποι του ελληνικού rock, αναφερόμενοι πάντα στο underground αγγλόφωνο. Δημιουργήθηκαν πριν το μεγάλο ξέσπασμα, αλλά ήταν εκείνη η εποχή που έκαναν τον μεγάλο κρότο. Δεν θα ήταν υπερβολή να πούμε ότι πλέον έχουν ένα legendary status. Πολλές μπάντες πλέον ξεκινούν, έχοντάς τους ως απόλυτα είδωλα κι αυτό από μόνο του μαρτυρά τη θέση τους. Φυσικά δεν είναι οι μπαμπάδες της φάσης, εφόσον συνυπήρξαν με Nightstalker και λοιπές παλιοσειρές, αλλά ο χρόνος αποδεικνύει ότι ήταν και είναι ό,τι καλύτερο έχει να αναδείξει η σκηνή.
Οι Στίχοιμα είναι επίσης ένα σχήμα που μετράει πάνω από 20 χρόνια πορεία. Έχουν περάσει μόδες και μόδες από το hip hop, από το κύμα του clubbing-oriented στις αρχές του 2000, μέχρι το trap και το drill. Τίποτα από αυτά δεν παρέσυρε την Mαρίνα και τον Xplicit, όπως και τους εκάστοτε συνεργάτες τους. Πάντα είχαν τον ήχο τους, πάντα έγραφαν και έλεγαν τις αλήθειες τους και καταφέρνουν, μέσα σε μια αχανή θάλασσα επιλογών που προσφέρονται σε αντίστοιχα καλλιτεχνικά ύφη, το κοινό να τους κρατά ακόμα πολύ ψηλά.
Αυτές λοιπόν, οι δύο διαρκείς μουσικές επαναστάσεις και οι εκπρόσωποί τους, ενώ όλοι γνωρίζαμε ότι οι κώδικές τους και ο τρόπος που δρουν είναι σχεδόν ίδιος, δεν συνυπήρξαν, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, σε πλαίσια festival. Σίγουρα έχει ειπωθεί σε συζητήσεις, ότι αν ποτέ η αφρόκρεμα του rock και του hip hop συνεργάζονταν αυτόνομα, θα γκρεμιζόταν η χώρα.
Και να που ήρθε η ώρα, μετά από δεκαετίες, αυτό να συμβεί. Οι Planet και οι Στίχοιμα αναλαμβάνουν και αυτήν την ευθύνη και ξεκινούν μαζί το Bulls In A China Shop Tour 2022.
Η συνεργασία αυτή προβλέπεται ιστορική. Θα συναντηθούν δυο κόσμοι, οι οποίοι πρέπει να συναντηθούν, να αλληλεπιδράσουν και να επικοινωνήσουν, αναφέρομαι και στους καλλιτέχνες, αλλά και στο κοινό. Η underground σκηνή διαδίδει το ίδιο μήνυμα και την ενώνουν ίδιες αξίες και γι’ αυτό πρέπει να δρα και σαν ενιαία. Oι Στίχοιμα και οι Planet Of Zeus κάνουν την αρχή, στην Τεχνόπολη, 5 του Ιούνη, όπου προβλέπεται να μην μείνει τούβλο πάνω σε τούβλο εκείνο το βράδυ. Θα είναι μια ιστορική συνύπαρξη σε ένα από τα ιστορικότερα ανοιχτά venue της πόλης και ελπίζουμε η ιστορική αρχή πολλών ακόμα rock και hip hop συμμαχιών.