Η (ψηφιακή) κυκλοφορία του debut album των Seer of the Void συνέπεσε με μια περίοδο όπου σαν site υπολειτουργούσαμε και δυστυχώς δεν του δώσαμε την πρέπουσα σημασία. Εδώ και δύο-τρεις ημέρες όμως έχουμε πλέον και τις φυσικές μορφές του album (δύο εκδόσεις βινυλίου και κασέτα), οπότε και η αναφορά στη συγκεκριμένη κυκλοφορία κρίθηκε επιτακτική καθώς κιόλας πλησιάζουμε σιγά-σιγά και στο τέλος αυτής της πολύ δύσκολης (και για τη μουσική μας) χρονιάς.
Οι Seer of the Void λοιπόν, για όσους δεν γνωρίζουν, είναι ένα doom trio, προερχόμενο κατά τα 2/3 του από τις στάχτες των retro rockers Dr. Awkward & the Screws (Γιάννης Αμαριωτάκης – κιθάρα, Γρηγόρης Κωνσταντάρας – μπάσο/φωνή). Την τριπλέτα συμπληρώνει ο drummer Ηλίας Σαμαρτζής (The Wrinkled Suits, Turbulence). Οι εν λόγω κύριοι μας παρουσίασαν (επισήμως) κάπου στα μέσα του Αυγούστου την πρώτη τους δουλειά που φέρει τον τίτλο “Revenant”. To album είναι ένα έξοχο παράδειγμα doom metal, που κλείνει το μάτι στην 80’s εκδοχή του ιδιώματος και με βάση βέβαια στο riffing των Black Sabbath αλλά λοξοκοιτάει και προς το πιο μοντέρνο doom/death ηχόχρωμα.
Μονολιθικές doom συνθέσεις λοιπόν, διανθισμένες από την εξαιρετική κιθαριστική δουλειά του Γιάννη Αμαριωτάκη, ο οποίος μας προσφέρει μερικά πολύ catchy riffs, τα βρώμικα φωνητικά του Γρηγόρη Κωνσταντάρα (με μια essence Tom G. Warrior) και το εξαιρετικό drumming του Ηλία Σαμαρτζή o οποίος έρχεται να δέσει άψογα τον ήχο του συγκροτήματος, κάτι πολύ σημαντικό για ένα power trio, όπου κανένα λάθος δε συγχωρείται. Όταν με το καλό τους δείτε και live, θα καταλάβετε πως πραγματικά ο πιτσιρικάς δίνει το κάτι παραπάνω στους Seer of the Void. Στα παραπάνω προσθέστε και την εξαιρετική δουλειά στη μίξη και το mastering από τον Στέλιο Εφεντάκη, ο οποίος κατάφερε να βγάλει αυτό το αναλογικό και vintage feeling που χρειάζεται ο συγκεκριμένος ήχος, χωρίς όμως να ακούγεται παλιομοδίτικο.
Συμπέρασμα; Το “Revenant” είναι κατά βάση ένα old-school doom metal album και παρά τους περιορισμούς που θα μπορούσε να έχει λόγω genre μας προσφέρει αρκετές πρωτότυπες και απολαυστικές στιγμές, σε έναν ήχο που λίγες μπάντες κατάφεραν να βάλουν το λιθαράκι τους τα τελευταία χρόνια. Οι Seer of the Void είναι μία από αυτές.