Λίγο πριν την εμφάνιση τους στο six d.o.g.s με τους Ecotones την Παρασκευή, 5 Μαΐου, οι Royal Arch απαντούν στις ερωτήσεις του Σταύρου Γαρεδάκη.
Με αφορμή την επερχόμενη εμφάνισή σας στις 5 Μαΐου, σας καλωσορίζω εκ μέρους του RockinAthens. Για να πάρω τα πράγματα από την αρχή, πότε ξεκίνησε το ταξίδι που σας οδήγησε ως εδώ ως Royal Arch? Η ανάγκη (ή πάθος) για τη δημιουργία μουσικής προϋπήρχε της γνωριμίας σας;
Το ταξίδι των Royal Arch ουσιαστικά ξεκίνησε το 2020, από τη στιγμή που σχηματιστήκαμε σαν μπάντα και ξεκινήσαμε να δουλεύουμε τις πρώτες μας ιδέες ως σύνολο. Η ανάγκη για τη δημιουργία μουσικής υπήρχε ξεχωριστά στον καθένα μας εδώ και πολλά χρόνια, μιας και όλοι από μικροί βλέπαμε τις αγαπημένες μας μπάντες σε συναυλίες και πάντα ονειρευόμασταν μια μέρα να φτιάξουμε το δικό μας συγκρότημα.
Κρίνοντας από ό,τι έχουμε ακούσει ως τώρα και αναλογιζόμενοι το νεαρό της ηλικίας σας, οι επιρροές σας μοιάζουν να έρχονται το λιγότερο από μια γενιά πριν τη δική σας. Πώς έφτασαν μέχρι εσάς αυτές οι μουσικές, και ποιες είναι οι επιρροές που ίσως να μην διακρίνονται στον ήχο σας ,αλλά υπήρξαν εξίσου καθοριστικές για σας;
Πράγματι οι μουσικές μας επιρροές ξεκινάνε από πολλές δεκαετίες πίσω. Είχαμε την τύχη όλοι ξεχωριστά να μεγαλώσουμε σε ένα οικογενειακό περιβάλλον όπου υπήρχε πάντα μουσική στο σπίτι, οπότε σε μεγάλο βαθμό οφείλεται στους γονείς μας. Σε γενικές γραμμές η μουσική η οποία μας έκανε το «κλικ» είναι η Indie Rock και όλο το φάσμα της γενικότερης έννοιας της Alternative Rock μουσικής.
Όλη την ώρα μουσικά γκρουπ σχηματίζονται και αποσυντίθενται προτού προλάβουν να καρποφορήσουν. Σε ποιο σημείο συνειδητοποιήσατε ότι είστε αφοσιωμένοι και αποφασισμένοι να πάτε με τους Royal Arch όσο πιο μακριά φτάσουν;
Από τις πρώτες μέρες που αποφασίσαμε ότι θα ξεκινήσουμε την μπάντα, πάντα είχαμε στο μυαλό μας ότι θα προσπαθήσουμε να το πάμε όσο πιο μακριά μπορούμε και να δουλέψουμε πολύ σκληρά στο υλικό μας. Σίγουρα για να έχει μια μπάντα βιωσιμότητα μέσα στα χρόνια, θα πρέπει όλοι εξ ’αρχής να μοιράζονται το ίδιο όραμα, αλλά και να υπάρχει κατανόηση και αλληλοϋποστήριξη μεταξύ των μελών.
Ποια είναι η δημιουργική διαδικασία για τους Royal Arch; Πόσο σχηματισμένες είναι οι ιδέες όταν φτάνουν στο στούντιο, και κατά πόσο επιτελείται εκεί η διαδικασία; Συμμετέχουν όλοι στη σύνθεση των κομματιών, ή και στη στιχουργία;
Η κάθε μπάντα χειρίζεται διαφορετικά τη δημιουργική διαδικασία των κομματιών της. Εμείς σαν Royal Arch φέρνουμε όλοι κάποιες ιδέες για κομμάτια που μπορεί να έχουμε, είτε αυτό είναι μια μελωδία ή κάποιοι στίχοι, και έπειτα το συνθετικό κομμάτι το δουλεύουμε όλοι μαζί στις πρόβες. Ετοιμάζουμε το κάθε μας κομμάτι και όταν θεωρούμε ότι είναι έτοιμο να ηχογραφηθεί, τότε το αναλύουμε παραπάνω με τον παραγωγό μας, Άλεξ Μπόλπαση, στο Studio.
Όσο καλή υποδοχή κι αν είχαν τα δύο πρώτα σας singles (η προτιμάτε να τα βλέπετε σαν το πρώτο 7ιντσο;), που την είχαν, δεν μπορεί κανείς να μην χαρακτηρίσει ραγδαία εξέλιξη, πριν περάσει καν ολόκληρη χρονιά, να βρίσκεστε σε ένα από τα μεγαλύτερα εγχώρια φεστιβάλ και να μοιράζεστε τη σκηνή με μια από τις πιο επιτυχημένες σύγχρονες μπάντες, τους Fontaines D.C. κι ένα ζωντανό θρύλο, τον Nick Cave. Πώς ήταν αυτή η εμπειρία;
Είμαστε πάρα πολύ χαρούμενοι από την ανταπόκριση που είχαν τα πρώτα μας Singles και είμαστε πραγματικά ευγνώμονες που μερικούς μήνες μετά την κυκλοφορία του ντεμπούτου μας καταφέραμε να παίξουμε στο Release Athens Festival, και να μοιραστούμε τη σκήνη με κάποια συγκροτήματα που πραγματικά θαυμάζουμε. Ο Nick Cave είναι μια από τις πιο εμβληματικές φιγούρες της Rock σκηνής και οι Fontaine’s D.C. είναι μια μπάντα που παρακολουθούμε από τα πρώτα της βήματα. Ήταν μια εμπειρία που θα θυμόμαστε για μπάντα, και ήταν πραγματικά ξεχωριστό να παίζεις σε μια τέτοια σκηνή και μετά να βλέπεις να ανεβαίνουν στην ίδια σκηνή με εσένα τέτοια ονόματα.
Η φετινή φεστιβαλική σεζόν θα σας βρει πάλι εκεί, να ανοίγετε την ημέρα που εμφανίζεται μια μπάντα που από ότι έχω καταλάβει αγαπάτε πολύ, οι Editors, και επικεφαλής θα είναι οι Florence and the Machine. Πόσο δύσκολο είναι να κρατήσεις τα πόδια γερά στο έδαφος μετά από όλα αυτά;
Αυτές οι εμπειρίες μας δίνουν μεγαλύτερο κίνητρο να κυνηγάμε το όνειρο μας. Το να παίζεις με μουσικούς που θαύμαζες και συνήθιζες να τους βλέπεις από μικρό παιδί από το κοινό και τώρα να έρχεται η ώρα να μοιραστείς την ίδια σκηνή μαζί τους, είναι κάτι ανεπανάληπτο. Η φετινή μας συμμετοχή στο Ejekt Festival είναι κάτι το οποίο περιμένουμε με τεράστια ανυπομονησία. Οι Florence And The Machine, όπως και οι Editors, είναι από τα πιο «δυνατά» Live Acts που μπορείς να δεις ζωντανά, και είναι δύο συγκροτήματα που αγαπάμε αρκετά. Γνωρίζουμε ήδη ότι θα είναι μια αξέχαστη βραδιά και είμαστε πολύ ενθουσιασμένοι που θα βάλουμε και εμείς το δικό μας κομμάτι σε αυτό.
Επειδή κατά καιρούς ακούγονται πολλές φήμες για την εγχώρια σκηνή, ποια είναι η αντιμετώπιση που έχετε συναντήσει στη μέχρι τώρα πορεία σας από άλλους καλλιτέχνες; Συναδελφική στήριξη ή αυτή η επιτυχία/καλοτυχία προκαλεί και φθόνο;
Όσο καιρό δραστηριοποιείται η μπάντα έχουμε γνωρίσει πολλούς μουσικούς που πραγματικά αγαπάνε την μουσική, και θέλουν να βοηθήσουν την Ελληνική μουσική σκηνή να κάνει το επόμενο βήμα. Συνεχώς βγαίνουν αξιόλογες μπάντες που μπορούν να σταθούν με ευκολία στο εξωτερικό. Μόνο ενωμένοι μπορούμε να κάνουμε αυτό το βήμα.
Θυμάμαι από την προηγούμενη φορά που σας είχαμε δει ζωντανά, πως μεγάλο μέρος του σετ σας αποτελούνταν από ακυκλοφόρητο μέχρι και σήμερα υλικό. Σε ποιο βαθμό έχετε ολοκληρώσει το συνθετικό μέρος του ντεμπούτου σας άλμπουμ; Είναι συνειδητή επιλογή το “ψήσιμο” της μπάντας στις ζωντανές εμφανίσεις προτού ηχογραφηθεί αυτό, ή επιβεβλημένη από την πραγματικότητα και το υψηλό κόστος ενός τέτοιου εγχειρήματος;
Σε έναν μεγάλο βαθμό έχουμε καταλήξει σε ποια κομμάτια μας θέλουμε να αποτελούν το ντεμπούτο μας άλμπουμ, και σύντομα θα ξεκινήσουμε τις ηχογραφήσεις του. Μας αρέσει πάρα πολύ να παίζουμε νέα μας κομμάτια σε Live εμφανίσεις μας και να βλέπουμε πως αντιδράει ο κόσμος σε αυτά. Θέλαμε πρώτα να κυκλοφορήσουμε μερικά Singles και μετά να κάνουμε το βήμα του άλμπουμ.