Επτά χρόνια μετά τον τελευταίο τους δίσκο “Abuse to Suffer”, οι Φινλανδοί Rotten Sound επανέρχονται στο προσκήνιο του grindcore με το “Apocalypse”. Με σταθερό και γνώριμο ήχο, το Apocalypse, δεν είναι καμία “αποκάλυψη” του grindcore αλλά στο 20λεπτό του προσφέρει ένα αποτέλεσμα που σίγουρα θα ικανοποιήσει τους fans της μπάντας αλλά και του είδους γενικότερα.
Με τα 18 κομμάτια του, ίσως, κάποιος να περίμενε λίγη παραπάνω διάρκεια, αλλά εδώ μιλάμε για grindcore. Συν τοις άλλοις, αυτό ήταν και συνειδητή επιλογή της μπάντας, σε μια προσπάθεια να βγει ένα πιο συμπαγές album. In your face από το πρώτο play χωρίς να μένει τίποτα όρθιο μέχρι το τέλος. Με ταχύτητες, σε στιγμές, να ξεφεύγουν από τα κοντέρ και με μια παραγωγή κρύσταλλο (σε Sound Supreme και Nordic Audio Labs) το “Apocalypse” μας δίνει ακόμα ένα κεφάλαιο πόνου στον οποίο μας έχουν (κακό)μάθει οι Rotten Sound. Με τα riffs να σκάνε το ένα μετά το άλλο πάνω στην βασική grindcore/d-beat φόρμα, αλλά και τα break downs στα mid-tempo, δεν καταλαβαίνεις για πότε έχει περάσει το 20λεπτο.
Το “Apocalypse” αποτελεί και την πρώτη δισκογραφική δουλειά του μπασίστα Matti Raappan με τους Rotten Sound, καθώς αντικατέστησε τον Kristian Toivainen ο οποίος αποχώρησε από την μπάντα το 2020.
Μέσα σε όλο το χάος υπάρχει και ένα throwback σε παλιότερη τους δουλειά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχουν “ξεμείνει” από ιδέες, σε ένα riff που ακούγεται στο Digital Bliss, αν το προσέξετε θα το καταλάβετε. Αν δεν το καταλάβετε να ακούσετε το EP “Consume to Contaminate”.
Στιχουργικά οι Rotten Sound παραμένουν συνεπείς στα πιστεύω τους, μιλώντας για βαθιά κοινωνικά θέματα χωρίς να κρύβονται πίσω από το δάχτυλο τους. Έχω λατρέψει ήδη το “Patriots” για αυτό το λόγο. Μακάρι και η εταιρεία τους να ήταν έτσι, αλλά εκεί είναι πολλά τα λεφτά, τέλος πάντων. Με άλλες αγαπημένες στιγμές τα “Equality”, “Sharing” και “Fight Back”.
Κερασάκι στη τούρτα, το καταπληκτικό εξώφυλλο από Error Design, βάζει τις βάσεις για το τι ακολουθεί ηχητικά. Συνολικά μια πάρα πολύ καλή δουλειά, από την αρχή έως το τέλος. Με δυνατό ήχο, πoρωτικά κομμάτια, τσαμπουκά και κοινωνική απεύθυνση. Το grindcore έτσι όπως πρέπει να είναι. 5/5 από εμένα, πολύ εύκολα.