Μια βραδιά που όλοι περιμέναμε καιρό, όχι μόνο για να τους ξαναδούμε live, αλλά και για να γιορτάσουμε την κυκλοφορία του “Vile” EP μαζί τους και επιτέλους να το αποκτήσουμε.
Aνταπόκριση: Ρένα Ορφανάκη / Φωτογραφίες: Στάμος Αμπάτης
Ο κόσμος άρχισε να έρχεται από τις 19:00 (Σουηδία γίναμε). Οι 3 Shades of Black έστησαν άμεσα το merch με τα cd και τα t-shirts (φοβερό artwork by Viral Graphics) και άναψαν τα κεριά. Η μια από τις τρεις σκιές ανέλαβε τα decks παίζοντας μουσικές που δεν ακούμε συχνά στα Αθηναϊκά μπαρ, όπως Sunn o))) και Coil, Shibalba, Neurosis & Jarboe και Κing Dude. Mέχρι remix Venom/DiJ ακούσαμε και πολλοί αναρωτήθηκαν πότε βγήκε αυτό, ενώ ήταν δημιούργημα της δεύτερης σκιάς!
Το κοινό αφού έκανε τα ψώνια του και ήπιε τα ποτάκια του, άρχισε να ανυπομονεί για το live. Αρχίσαμε να ανεβαίνουμε τα σκαλιά όπου οι περισσότεροι σκέφτηκαν φωναχτά την ταλαιπωρία που θα τράβηξαν οι Omega Monolith να ανεβάσουν τις καμπίνες στον πάνω χώρο… Οι ΩΜ ήταν ήδη στη θέση τους, έτοιμοι για δράση! Στο Boiler δεν υπάρχει σκηνή, η μπάντα είναι ίση με το κοινό (θυμίζει κατάληψη στο Βερολίνο).
Ο χώρος γέμισε! Η μπάντα ξεκίνησε! Ναι φίλε, είναι ΜΠΑΝΤΑ και ας είναι μόνο δύο. Δεν λείπει τίποτε και κανένας. Μας έβαλαν στην τρύπα, χαθήκαμε όλοι… Δεν υπήρχε κεφάλι που δεν κουνιόταν και βλέμμα που να μην ταξιδεύει, ενώ ήταν παρόν! Σοβαρή undergroundίλα με στοιχεία perfectionισμού! Με αυτά τα παιδιά δεν έχει καμία σημασία ποιό κομμάτι παίζουν, πόση ώρα κτλ. Έπαιζαν πολύ διαφορετικά….στη λεπτομέρεια… μας τίμησαν πραγματικά και μας έδειξαν με τον τρόπο τους πως αγαπούν με πάθος αυτό που κάνουν και είναι ευγνώμονες που είμαστε εκεί μαζί τους! Ο Τάκης άφησε κάτω την κιθάρα, γονάτισε μπροστά στο ναό με τα πετάλια του κι ο Άλεξ σταμάτησε να χτυπά τα τύμπανα του πολέμου… το live τέλειωσε. Ο κόσμος εκστασιασμένος φώναζε μπράβο και κανείς δεν ήθελε να φύγει! Άλεξ και Τάκης αγκαλιάστηκαν όπως συνήθιζουν, αλλά ιδιαίτερα συγκινημένοι και περήφανοι αυτή τη φορά. Κατεβαίνοντας τις σκάλες κι έξω από το Boiler, άκουγες στα πηγαδάκια πόσο γαμάτοι ήταν και πόσοι σοβάδες έπεσαν!
Οι ΩΜ μας έδειξαν για άλλη μια φορά πως μέσα από τη σαπίλα και την αποσύνθεση γεννιέται το καινουργιο! Φύγαμε όλοι γεμάτοι! Ευχαριστούμε τους Omega Monolith για την ηχοκαταστροφική βραδιά, τους 3 Shades of Black που έβαλαν τα χεράκια τους για την υλοποίηση και το Boiler για την φιλοξενία. Πάντα τέτοια παίδες!