Τους νεοσύστατους Oceans τους γνώρισα πριν ένα χρόνο περίπου μέσω της συνεργασίας τους με τον Robb Flynn των Machine Head στο κομμάτι τους, “Everyone I Love Is Broken”. Αυτό αποτέλεσε και την αφορμή να τσεκάρω το ντεμπούτο τους, “The Sun and the Cold”, το οποίο μπορεί να μην εντυπωσιάζει, σίγουρα όμως έχει τις στιγμές του. Δύο χρόνια μετά οι Γερμανοί επιστρέφουν με την δεύτερη ολοκληρωμένη τους δουλειά με τίτλο, “Hell Is Where the Heart Is”, η οποία έρχεται μέσω της Nuclear Blast.
Έχουμε να κάνουμε με έναν δίσκο πολύπλευρο που κινείται σε σκούρες αποχρώσεις καθ’ όλη την διάρκεια του και συναισθηματικά φορτισμένη θεματολογία. Εδώ θα συναντήσεις στοιχεία από nu metal και metalcore, μέχρι industrial. Οι συνθέσεις ακούγονται ακόμα πιο σκοτεινές και βαριές σε σχέση με τον προκάτοχό του, χωρίς φυσικά να λείπουν οι μελωδίες στα ενδιάμεσα.
Ουσιαστικά, το “Hell Is Where the Heart Is” είναι το τελικό αποτέλεσμα της ένωσης των τριών EPs που κυκλοφόρησε το συγκρότημα μέσα στο 2022. Τρία διαφορετικά κομμάτια ενός puzzle που αναφέρονται στην αγάπη, την λαχτάρα και την διαύγεια. Αρκετά ενδιαφέρουσα ιδέα να χωρίσουν το album σε κεφάλαια και στο τέλος να τα ράψουν όλα μαζί, δημιουργώντας έτσι ένα ολοκληρωμένο «βιβλίο».
Μετά από ένα μικρό intro έρχεται το “The Awakening”, που αποτελεί το πρώτο single. Με διαφορά η καλύτερη στιγμή του δίσκου. Ωραίες εναλλαγές στα φωνητικά, ισορροπία μεταξύ μελωδίας και groove, refrain που καρφώνεται από την πρώτη ακρόαση. Κάλλιστα θα μπορούσε να βρίσκεται σε κάποιον από τους τελευταίους δίσκους των Korn.
Άλλα highlights που θα συναντήσεις είναι το “Home”, που δείχνει πως θα ακούγονταν οι Linkin Park αν έπαιζαν metalcore, το ομότιτλο κομμάτι που αποτελεί την πιο heavy στιγμή του album (παρέα με το “I Sing Alone”) και το ατμοσφαιρικό “If There’s A God She Has Abandoned Us” με το πολύ όμορφο πιάνο.
Αν μέχρι σήμερα δεν έτυχε να τσεκάρεις τους Oceans, το Hell Is Where the Heart Is αποτελεί μία πολύ καλή ευκαιρία.