Την Τετάρτη 7 Ιουνίου το Release Athens 2023 ανοίγει τις πύλες του για φέτος με μια αμιγώς metal ημέρα αφιερωμένη στον ατμοσφαιρικό ήχο (για όλα τα γούστα!). Οι θρυλικοί Nightwish σαν headliners πλαισιωμένοι από τους In Flames, Insomnium και τους δικούς μας Elysion θα γεμίσουν την Πλατεία Νερού με μελωδία, δυναμισμό και συναίσθημα σε μια βραδιά που θα χαρίσει αξέχαστες στιγμές σε όσους παρευρεθούν εκεί.
Nightwish
Οι Φινλανδοί symphonic metallers αποτελούν μια από τις πλέον αγαπημένες μπάντες του Ελληνικού κοινού. Την Τετάρτη θα τους απολαύσουμε για 4η φορά στη χώρα μας και λατρεμένα κομμάτια όπως τα “Storytime”, “Dark Chest of Wonders”, “Nemo” και “Ghost Love Score” θα δονήσουν την ατμόσφαιρα και τον Αθηναϊκό ουρανό. Χωρίς τον Marko Hietala αλλά με την εκρηκτική παρουσία της Floor Jansen στο μικρόφωνο, οι Nightwish θα μας ταξιδέψουν στην μακρά ιστορία τους και θα αγγίξουν τις καρδιές και τις ψυχές μας με τις μαγευτικές τους μελωδίες και τους παραμυθένιους και συγκινητικούς τους στίχους. Τα δυναμικά τους shows, η πληθωρική τους παρουσία επί σκηνής και φυσικά η δισκογραφική τους παρουσία ανά τα χρόνια αποτελούν πρώτης τάξεως πόλο έλξης για τον κάθε χεβιμεταλλά που σέβεται τον εαυτό του να βρεθεί στην Πλατεία Νερού την Τετάρτη 7 Ιουνίου. Οι Nightwish είναι ένα συγκρότημα που γνωρίζει όσο λίγα να μεταδίδει στο κοινό του το συναίσθημα, την έγνοια, τη συγκίνηση. Να είστε όλοι εκεί για να το ζήσετε!
In Flames
Από τους πρωτοπόρους και ιδιαίτερα επιδραστικούς εκπροσώπους του μελωδικού death metal, οι In Flames επισκέπτονται τη χώρα μας για να βάλουν φωτιά στην Πλατεία Νερού. Τολμηροί, καινοτόμοι και αποτελώντας μια ασταμάτητη μηχανή παραγωγής riffs, οι Σουηδοί δεν έχουν σταματήσει να εκπλήσσουν και να εντυπωσιάζουν με κάθε νέα τους δισκογραφική δουλειά. Οι περιοδείες τους ατελείωτες, τα lives τους μοναδικά και καθένας από εμάς οφείλει να βρεθεί την Τετάρτη κάτω από τη σκηνή για να ζήσει τρομερές στιγμές. “Only for the Weak”, “The Great Deceiver”, “The Jester Race” και “Behind Space” είναι λίγες μόνο από τις τόσο διαφορετικές μα και ιδιαίτερες συνθέσεις της μπάντας που θα θέλαμε να ακούσουμε στην εμφάνισή τους στη χώρα μας. Με μια τόσο πλούσια ιστορία και δισκογραφία βέβαια, κάθε κομμάτι που θα απολαύσουμε στις 7 Ιουνίου θα είναι απλά μοναδικό.
Insomnium
Οι δεύτεροι εκπρόσωποι της Φινλανδίας Insomnium, έρχονται με το μουντό, σκοτεινό και πονεμένο μελωδικό τους death metal να μας καθηλώσουν όπως μόνοι οι ίδιοι γνωρίζουν και μπορούν. Με ένα φρέσκο δίσκο στις αποσκευές τους (“Anno 1696”) συνεχίζουν να αποκτούν ολοένα και περισσότερους οπαδούς, αφού από την πρώτη τους δισκογραφική δουλειά 21 χρόνια πίσω έχουν εξελιχθεί, ωριμάσει και καταστεί μια από τις πλέον καταξιωμένες μπάντες του χώρου. Οι μελωδικές γραμμές του “While We Sleep”, η σκοτεινή ατμόσφαιρα του “The Witch Hunter” και οι βαριές και ασήκωτες riffάρες του “White Christ” (με τη συμμετοχή τους δικού μας Sakis Tolis), αποτελούν εγγύηση και προκαλούν δέος κάθε φορά που ακούγονται ζωντανά στις σκηνές ανά την υφήλιο.
Elysion
Η Ελληνική εκπροσώπηση της ημέρας ακούει στο όνομα Elysion και αποτελούν προσωπική μου αδυναμία. Με τρεις πανέμορφες δισκογραφικές δουλειές στις οποίες μπλέκουν το gothic, την pop, το electro, και τον συμφωνικό metal ήχο, οι Αθηναίοι έχουν παραδώσει τα διαπιστευτήριά του και αποτελούν μια εξαιρετική επιλογή για την έναρξη του festival. Να είστε εκεί από νωρίς για να απολαύσετε τα “Killing my Dreams”, “Crossing Over” και “Dreamer”, ανάμεσα σε άλλα.