Το Sky Destroyer αποτελεί μια ιδιάζουσα περίπτωση κι αυτό γιατί πρόκειται για διπλό ντεμπούτο. Από τη μια αποτελεί την πρώτη δουλειά των Αμερικανών metallers Midnight Spell κι από την άλλη την εναρκτήρια κυκλοφορία της νέας Πολωνικής δισκογραφικής Iron Oxide Records του γνωστού παραγωγού Bart Gabriel. Γνωρίζοντας το μουσικό παρελθόν του Bart ήμουν σίγουρος πως βάζοντας το συγκεκριμένο δισκάκι να παίξει θα ταξίδευα νοητά στη χρυσή metal δεκαετία των 80’s. Tελικά δεν είχα άδικο.
Από τις πρώτες νότες του εναρκτήριου Blood for Blood και τα χαρακτηριστικά του riffs, η ταυτότητα των Αμερικανών δεν μένει κρυμμένη για πολύ. Έχουμε μπροστά μας καλοπαιγμένο, κλασικό heavy metal με έντονο glam στοιχείο. Τα μελωδικά περάσματα είναι βασικό χαρακτηριστικό της μπάντας και σε συνδυασμό με τα εξαιρετικά φωνητικά του Paolo Velazquez δημιουργούν ένα εκρηκτικό σύνολο. Ο frontman του συγκροτήματος, παρόλο που προσπαθεί να μοιάσει σε μια μίξη των θρυλικών Bruce Dickinson και David Coverdale, έχει ικανότητες, προσωπικό στυλ και τις στέρεες βάσεις για ένα λαμπρό μέλλον. Καθώς η ακρόαση του Sky Destroyer συνεχίζεται, σε σημεία οι ταχύτητες ανεβαίνουν ενώ κάνουν την εμφάνισή τους και αρκετά hard rock περάσματα. Οι Midnight Spell παρόλο το νεαρό της ηλικίας τους και τις δυσκολίες που εμπεριέχει η κυκλοφορία ενός ντεμπούτου σε έναν δύσκολο και ‘χορτασμένο’ χώρο, δείχνουν ορεξάτοι, ώριμοι, προετοιμασμένοι και έτοιμοι από καιρό. Ίσως το μοναδικό αρνητικό που θα μπορούσα να προσάψω στο δισκάκι τούτο είναι η έλλειψη ποικιλίας. Δεν είναι πως τα κομμάτια μοιάζουν μεταξύ τους, απλά το Sky Destroyer δεν έχει τα peaks εκείνα που θα σου κολλήσουν στο μυαλό και θα το κάνουν να ξεχωρίσει από τη μάζα. Στο σύνολό του όμως αποτελεί ένα όμορφο ταξίδι σε μια άλλη, μοναδική εποχή.
Οι Midnight Spell δεν ήρθαν για να πρωτοτυπήσουν ή για να ανανεώσουν το χώρο που εκπροσωπούν. Με τον πλέον τίμιο τρόπο μας προσφέρουν ένα καλοδουλεμένο ντεμπούτο της μουσική που πρώτα από όλους οι ίδιοι γουστάρουν να παίζουν. Μέσα στην απλότητά του και τις άπειρες αναφορές σε ήχους και συγκροτήματα του παρελθόντος, το Sky Destroyer είναι σίγουρα ένα album που θα γουστάρετε κι εσείς.