Σχεδόν μια εβδομάδα πριν επιστρέψουν ως headliners στο Piraeus Club Academy την Παρασκευή 12 Μαΐου, οι Lazy Man’s Load μας συστήνονται και μιλάνε για τα μελλοντικά σχέδια και τις επιρροές τους μέσα από τις ερωτήσεις της Αρετής Αποστόλου.
Γεια σας παιδιά! Καλώς ήρθατε στο RockinAthens. Πείτε μας, γιατί επιλέξατε το όνομα “Lazy Man’s Load” ; Και μερικά λόγια για το πώς βρεθήκατε και σχηματίσατε την μπάντα.
Γεια σας, καλώς σας βρήκαμε και ευχαριστούμε για την ευκαιρία να τα πούμε! Το όνομα είναι φράση της Νοτιοαμερικανικής διαλέκτου και περιγράφει εκείνον, ή εκείνη, που θα καταβάλει τη μικρότερη προσπάθεια στο να πετύχει κάτι πρακτικό, π.χ. να μεταφέρει 5 κουτιά από το ένα μέρος στο άλλο, όπου δεν θα κάνει 2 δρομολόγια ώστε να τα μεταφέρει και με την απαραίτητη ασφάλεια και ακεραιότητα. Θα πάρει το ρίσκο και θα εναποθέσει τις ελπίδες του στο να μην τον/την προδώσει η τεμπελιά του/της. Για εμάς είναι αλληγορική η σημασία. Κρατήσαμε το στοιχείο του ρίσκου που μας εκφράζει γενικότερα, και πιστεύουμε πως σε όλα χρειάζεται από λίγο αν θες να κάνεις τολμηρά πράγματα. Word for word στη φράση Lazy Man’s Load εμείς αποδίδουμε διαφορετικό νόημα. Βλέπουμε έναν χαρακτήρα στη φράση αυτή που μάλλον αντιπροσωπεύει τον καθένα γενικότερα, όχι μόνο τα μέλη του συγκροτήματος. Φαντάσου, λοιπόν, μια φιγούρα η οποία πλέον είναι Lazy εξαιτίας των πολλών χρόνων κι όχι της τεμπελιάς όπως δηλώνει η φράση, να σηκώνει στους ώμους της το προσωπικό της «φορτίο», τις προσωπικές της εμπειρίες, βάσανα, όνειρα, ελπίδες κλπ. Εμείς ταυτιζόμαστε. Θεωρούμε, είτε μεγάλο είτε μικρό, κουβαλάμε το προσωπικό μας φορτίο καθημερινά, το οποίο και μας διαμορφώνει στο πέρασμα των χρόνων.
Σε ό,τι αφορά τη δημιουργία του συγκροτήματος, είναι κάτι το οποίο ήρθε φυσικά, και τα μέλη σαν puzzle συμπλήρωναν το σχήμα. Αρχές του 2016 ο τότε κιθαρίστας (Σάββας), με τον μπασίστα (Bill, Βilly, chow, Βασίλη, σε όλα γυρνάει) ξεκίνησαν να γράφουν υλικό (κάποιο από το οποίο μπήκε και στο πρώτο δίσκο πχ. Almighty Kid, Start Breathing) και ένα βράδυ, ενώ ήταν σε αναζήτηση drummer, έπειτα από σύσταση φίλου γνώρισαν τον Πάνο, όπου έπειτα από μερικά μπυράκια και μπόλικο μπλα μπλα του έγινε η πρόταση. Παράλληλα, ο Johnny και ο Roxx (κιθάρα και φωνή αντίστοιχα) ήταν σε διάφορα σχήματα μαζί για πολλά χρόνια. Η φιλία που ένωνε τον Johnny με τον Bill ένωσε αυτές τις δύο «παρέες». Συμπτωσάρα. Φωνή και δεύτερη κιθάρα μας έλειπε… φωνή και δεύτερη κιθάρα δεν βρήκαμε, αλλά ο Johnny και ο Roxx είναι just fine… χαχα!
Το πρώτο σας ολοκληρωμένο άλμπουμ, το “All Hat No Cattle”, έχει τον αέρα old school metal και rock ήχου. Τι επιρροές έχετε; Υπήρχε κάποια κεντρική θεματική;
Old school metal?? Μας τιμάς με τα λόγια σου! Αυτό ήταν το πλάνο εξαρχής, και έτσι προσεγγίσαμε τον δίσκο. Δηλαδή ηχογραφήσαμε φυσικά και live με το μικρότερο δυνατό impact digital μέσων. Οπότε αυτή σε ό,τι αφορά τη διαδικασία ήταν η μία θεματική. Σε ό,τι αφορά τα κομμάτια, όπως έχουμε ξαναπεί αποτελούν τις ιστορίες που διηγείται ο Lazy Man, ο οποίος κατά τη περίοδο του All Hat No Cattle πλανιέται σε ένα post apocalyptic περιβάλλον. Και αυτή είναι η θεματική γενικότερα για τους Lazy Man’s Load. Αυτή η αυθύπαρκτη οντότητα που περιπλανιέται στο παρόν, στο μέλλον και μπορεί και στο παρελθόν, και μας αποκαλύπτει πτυχές και γεγονότα της περιόδου του. Εμείς είμαστε απλά το μέσο και αυτός για εμάς το scapegoat.
Πώς ήταν η διαδικασία γραψίματος του άλμπουμ; Δουλεύετε ομαδικά για το brainstorming των ιδεών;
Όχι. Πλακίτσα. Μπορεί και όχι.. Σοβαρά τώρα. Ο τρόπος με τον οποίο γράφουν οι LML ποικίλει από κομμάτι σε κομμάτι. Κύριο συστατικό, όμως, είναι η ελευθερία στο να φέρνει ο καθένας την ιδέα του και όλοι μαζί να την πειράζουμε, ανάλογα με το πώς πιστεύουμε ότι βοηθάει το εκάστοτε κομμάτι. Οι αρχικές ιδέες, ωστόσο, προκύπτουν είτε από ένα riff που θα παιχτεί στο στούντιο, και από εκεί θα εξελιχθεί, είτε από jam, αλλά και αρκετά συχνά και από πιο ολοκληρωμένες ιδέες που θα υποστούν τις κατάλληλες μετατροπές στη πορεία. Όλα περνούν από το LML φίλτρο. Μέχρι στιγμής δεν έχει χρειαστεί να έρθουμε στην αμήχανη θέση να πούμε σε κάποιον ότι αυτό που παίζει δεν ταιριάζει, ή δεν κολλάει. Για κάποιο λόγο ο καθένας συνεισφέρει στον κοινό στόχο των κομματιών χωρίς ιδιαίτερη επεξεργασία. Πιστεύουμε πολύ στη χημεία αυτής της μπάντας. Ένα τέτοιο προϊόν είναι, λοιπόν, και ο πρώτος δίσκος. Φαντασία, ποικιλία, πολυφωνία και old schoolική προσέγγιση.
Ευτυχώς τα τελευταία χρόνια εμφανίζονται πολλές μπάντες στην ελληνική σκηνή, συμπεριλαμβανομένης και της δικής σας, που κρατάνε ζωντανό αυτόν τον ήχο στη χώρα. Κάποιες αγαπημένες ελληνικές μπάντες που ίσως επηρέασαν και εσάς;
Wow… συνεχίζεις να μας τιμάς. Ξέρεις, όσο μικρό ή απλό κι αν ακούγεται, για εμάς είναι σπουδαίο να συμπεριλαμβανόμαστε επιτέλους στην ελληνική σκηνή. Νομίζω από λίγο έως πολύ όλα τα μεγαθήρια της ελληνικής σκηνής τον κάθε έναν από εμάς, μας επηρέασαν. Μπάντες όπως οι Rotting Christ μας γεμίζουν περηφάνια, και είναι λόγος να θες να έχεις συγκρότημα στην Ελλάδα. Μπάντες όπως 1000mods, Planet, Vic έδειξαν πως υπάρχει και συνέχεια, και αν αφοσιώνεσαι σε κάτι και το θες πολύ και πασχίζεις, ίσως να έρθει. Μπάντες όπως οι Poem και οι Μοther of Millions μας είπαν ότι κοίτα να δεις, υπάρχει ποικιλία, υπάρχει ανταπόκριση, πειραματίσου χωρίς φόβο και πάθος. Και φυσικά όλες αυτές οι μπάντες που ξεπροβάλλουν με κλωτσομπούνια από όλη την underground, που για εμάς ήταν κάλεσμα σε ένα μεγάλο πάρτυ, από όπου δεν θα μπορούσαμε να λείπουμε.
Τι να περιμένουμε για το επερχόμενο live σας στην Αθήνα στις 12 Μαΐου; Έχετε ξεκινήσει να δουλεύετε και το δεύτερο άλμπουμ σας;
Ό,τι και να πούμε προκειμένου να σας προετοιμάσουμε, αρκετό δεν θα είναι. We go big this time. Δεν θα μπούμε σε λεπτομέρειες σχετικά με το show, παρά μόνο ότι ετοιμάζουμε το μεγαλύτερο set που έχουμε παίξει ποτέ live, με κομμάτια από το All Hat No Cattle, αλλά και από τον επόμενο. Άρα ναι, όχι απλά δουλεύουμε τον επόμενο δίσκο, άλλα είναι έτοιμος. Έχει ηχογραφηθεί, mixaριστεί κλπ. και πλέον μένουν οι εικαστικές πινελιές. Πολύ σύντομα θα υπάρξουν ανακοινώσεις στα social μας, οπότε stay tuned. Πάντως, σε ό,τι αφορά τις 12.5 μην το χάσετε, ειλικρινά. Είχαμε να κάνουμε headline show πάνω από έναν χρόνο, και θέλουμε να γυρίσουμε τη σελίδα που λέγεται All Hat No Cattle παρέα με το κοινό, να πάρετε μια γεύση από το τι έπεται.
Κυκλοφορήσατε και κάποια πολύ ωραία video clips με κομμάτια από το άλμπουμ. Το “Gomorrah” ξεχώρισε και εικαστικά, αλλά και σαν κομμάτι. Πώς εμπνευστήκατε το κλιπ;
Thank you thank you! Η ιδέα για το κλιπ βασίστηκε στην πεποίθησή μας ότι η ίδια η πραγματικότητα, ανάλογα με το που στέκεσαι σαν παρατηρητής, αλλά και ανάλογα με τον τρόπο που βλέπεις τα πράγματα, μπορεί να διαφέρει. Έτσι, ενώ βλέπεις το ίδιο πράγμα, ανάλογα με το «φίλτρο» που διέπει τη σκέψη σου, μπορεί να έχεις δύο διαφορετικές πραγματικότητες.
Δεν μπορούμε και να μη μιλήσουμε για την εμφάνιση σας στο φετινό Rockwave festival, μαζί με τεράστια ονόματα όπως οι Deep Purple, Saxon, Asking Alexandria, As I Lay Dying και άλλους. Πώς νιώθετε;
Πφφφ… πώς να νιώθουμε… με το ζόρι καθόμαστε από την κα… ανυπομονησία και τον ενθουσιασμό μας. It is a dream that came true, όσο κλισέ και αν ακούγεται. Έχουμε δουλέψει και θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε, και ελπίζουμε οι κόποι μας να φέρνουν πάντα τέτοια αποτελέσματα, και πίστεψε μας, we will make it count. Αλήθεια, δεν έχουμε λόγια. Είναι κάτι μοναδικό, και περιμένουμε πώς και πώς να το ζήσουμε.
Πείτε μας 5 αγαπημένα σας άλμπουμ, από όποια μουσικά είδη θέλετε.
Shout at the Devil – Motley Crue για τη γκλαμιά.
Master of Puppets – Metallica, γιατί είναι ο μεγαλύτερος heavy metal δίσκος.
Vol.4 – Black Sabbath (ρίξαμε κλήρο για ένα από τα 4 πρώτα των Sabbath, γιατί είναι οι μπαμπάδες, αμήν).
Ghost – Impera, γιατί παίζει 24/7 στα αυτοκίνητά μας.
Vulgar display of Power – Pantera, γιατί τέτοιο μπουνίδι στο εικαστικό και στο μουσικό κομμάτι δεν παίζει πουθενά.
Ευχαριστούμε πολύ, παιδιά! Ανυπομονούμε να σας δούμε στη σκηνή του Piraeus Club Academy.
Εμείς ευχαριστούμε! Εμείς να δεις πόσο ανυπομονούμε! Cheers! War is Coming.