Την Τετάρτη 28 Ιουνίου, στα πλαίσια του Release Athens 2023, θα έχουμε τη χαρά να απολαύσουμε τη διαχρονική αξία του thrash, τους Kreator. Με αφορμή την επικείμενη εμφάνιση τους, σας παρουσιάζουμε κάποια albums που κατά τη γνώμη μας πρέπει να έχει στη δισκοθήκη του όποιος τους αγαπά, ή όποιος θέλει να τους γνωρίσει καλύτερα.
Πριν από αυτό, να πούμε κάποια πράγματα για την μπάντα. Οι Kreator ξεκίνησαν το 1982 στο Essen της Γερμανίας από τους Mille Petrozza, Jurgen Reil και Rob Fioretti. Έκτοτε, έχουν υπάρξει διάφορες αλλαγές στο line up, με μόνη βασική σταθερά την παραμονή των Petrozza και Reil μέχρι και σήμερα.
Εδώ και 40+ χρόνια, παραδίδουν αγνά μαθήματα thrash metal, αποτελώντας μαζί με τους Sodom και Destruction την αγία τριάδα του Γερμανικού thrash metal. Οι Kreator στο διάστημα αυτό έχουν υπάρξει σταθεροί, κυκλοφορώντας 15 – παρακαλώ – δίσκους, αφήνοντας μεγάλη μουσική παρακαταθήκη για τις επόμενες γενιές.
Πάμε να δούμε, λοιπόν, την πιο must have λίστα δίσκων τους:
1. Pleasure to Kill (1986)
Τι να πρωτοπεί κανείς για αυτόν τον δίσκο. Έχει επηρεάσει σε τρομερό βαθμό όλον τον μετέπειτα σκληρό ήχο, από thrash έως death και black metal. Ένας δίσκος που σε πιάνει από τον λαιμό από το πρώτο δευτερόλεπτο, και δεν σε αφήνει να πάρεις ανάσα ούτε για μια στιγμή. Ανελέητο σφυροκόπημα, σκοτεινό, βίαιο και ποτισμένο από ένα ασταμάτητο μίσος που έβγαινε από τον τότε teenager Mille Petrozza. Κλασικά και διαχρονικά τραγούδια, το ομώνυμο Pleasure to Kill, το Under The Guillotine και το The Pestilence παραμένουν πάντα στην playlist μας.
2. Extreme Aggression (1989)
Νομίζω πως όλα όσα είχαν στο μυαλό τους και δεν είχαν καταφέρει να τα παρουσιάσουν όπως ήθελαν στους προηγούμενους τρεις δίσκους, τα έκαναν εδώ, και με τον πιο εμφατικό τρόπο. Οι ταχύτητες πέφτουν λίγο, χωρίς να χάνουν καθόλου, όμως, από ορμή και νεύρο. Τραγούδια όπως το Betrayer, το Some Pain Will Last και το ομώνυμο, αποδεικνύουν γιατί είναι οι απόλυτοι ηγέτες του thrash metal στην Ευρώπη.
3. Gods of Violence (2017)
Οι Kreator εδώ, δείχνουν ότι δεν αξίζει κάποιος να ασχολείται με τους πρώτους δίσκους τους μόνο, αλλά βροντοφωνάζουν ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ, ισοπεδώνοντας τα πάντα με αυτό το αριστούργημα. Οι ταχύτητες γρήγορες, οι εναλλαγές στα τραγούδια πιο κολλητικές από κάθε φορά, και η μπάντα εδώ βρίσκεται σε τρελά, τρελά κέφια. Totalitarian Terror, World War Now και Satan Is Real είναι μόνο κάποια από τα πολλά διαμάντια του δίσκου.
4. Coma of Souls (1990)
Έναν μόνο χρόνο μετά από τον – κατά πολλούς – καλύτερο δίσκο τους, οι Kreator παραμένουν σε δαιμονιώδη φόρμα. Αποτελεί, ίσως, τον δίσκο προάγγελο της μετέπειτα εξέλιξης του ήχου τους. Παντρεύει με τέλειο τρόπο το παλιό κλασικό αγαπημένο thrash με πιο επικά και πειραματικά στοιχεία, τα οποία αργότερα έγιναν trademark τους. Μόνο και μόνο για το τραγούδι People of the Lie αξίζει να βρίσκεται εδώ, έναν ύμνο που ελπίζω να ακούσουμε live στην Αθήνα. Terror Zone και When the Sun Burns Red συμπληρώνουν την αγαπημένη τριάδα του δίσκου.
5. Terrible Certainty (1987)
Έναν χρόνο μετά το ισοπεδωτικό Pleasure to Kill, ακολουθεί το Terrible Certainty. Ένα πολύ δύσκολο βήμα για πολλούς, να καταφέρουν μετά από δώδεκα, μόνο, μήνες να ξεχωρίσουν ξανά. Όχι, όμως, και για τους Kreator. Με λίγο πιο γυαλισμένη παραγωγή, και εμφανώς πιο έμπειρους πια τους μουσικούς, η μπάντα δείχνει ότι μπορεί να ανοίξει τα δίχτυα της και εκτός από την Ευρώπη, μπορεί πια να απλωθεί παντού. Storming with Menace, As the World Burns και Toxic Trace ηχούν ακόμη και τώρα φρέσκα, επηρεάζοντας κάθε επίδοξο νέο thrasher.