Λίγο πριν το live τους στο AN Club την Κυριακή στις 23 Απριλίου, αλλά και το tour τους στην Ελλάδα οι Khirki απαντούν στις ερωτήσεις της Αρετής Αποστόλου.
Γεια σας παιδιά! Χαιρόμαστε πολύ που σας έχουμε στο Rockin’Athens. Αρχικά να πούμε ότι η αφίσα του tour είναι εξαιρετική. Σε τι φάση σας πετυχαίνουμε; Σκέψεις για νέο άλμπουμ;
Καλησπέρα! Χαιρόμαστε πολύ κι εμείς! Ευχαριστούμε για τα καλά λόγια, την αφίσα για το τουρ μας την έφτιαξε ο Γιάννης Πατέλιας. Μας πετυχαίνετε σε δυναμική περίοδο, προβάρουμε για το τουρ, ηχογραφούμε καινούριο υλικό, και παράλληλα φτιάχνουμε και το δικό μας προβάδικο! Firing on all cylinders!
![](https://rockinathens.gr/wp-content/uploads/2023/04/340623050_1299464824251562_3871095054967665400_n-819x1024.jpg)
Πώς βλέπετε τον heavy rock ήχο στην Ελλάδα του 2023; Πιστεύετε ότι εκπροσωπείται επάξια; Αγαπημένες ελληνικές μπάντες;
Μεγάλη κουβέντα αυτή… Αν και υπάρχει μια τάση από αρκετές μπάντες να ‘κοπιάρουν’ αντίστοιχες του εξωτερικού, θα πούμε ναι, υπάρχουν πολλά αξιόλογα ελληνικά σχήματα, αν ψάξει κανείς λίγο. Κάποιες αγαπημένες από τη σκηνή μας είναι οι Calyces, Allochiria, Void Droid, Κροταλίας, Μέμφις… και άλλες πολλές, η λίστα είναι μεγάλη!
Θα λέγαμε ότι η σφραγίδα σας είναι το ανατρεπτικό πάντρεμα του heavy rock με το παραδοσιακό στοιχείο. Θέλετε να μας μιλήσετε λίγο γι’αυτό; Πώς γεννήθηκε αυτή η ιδέα και πώς εξελίχθηκε μέσα στα χρόνια για εσάς;
Πραγματικά δεν είναι κάτι που έγινε επιτηδευμένα, προέκυψε με φυσικό τρόπο, παίζοντας! Αν υπάρχουν στα ακούσματά σου και τα παραδοσιακά (είτε επειδή σ’αρέσουν και ψάχνεσαι, είτε απλώς παθητικά), επηρεάζεσαι! Τα κομμάτια μας θα λέγαμε ότι ανήκουν κατά κύριο λόγο στη ροκ/μέταλ κατηγορία, αλλά π.χ. πολλές κλίμακες και ρυθμοί που χρησιμοποιούμε συναντώνται σε πιο παραδοσιακά κομμάτια, κι αυτό το καταλαβαίνει ο ακροατής, συνήθως μακροσκοπικά, δηλαδή χωρίς απαραίτητα να μπορεί να προσδιορίσει το τι είναι αυτό που το κάνει παραδοσιακό.
Ακούγοντας την “Κτηνωδία“, και συγχαρητήρια για αυτό το άλμπουμ, προσωπικά λάτρεψα τα riffs. Καιρό είχαμε να ακούσουμε τόσο δυνατά riffs. Έχετε να μοιραστείτε κάποια ιστορία behind the scenes, όσο στήνατε αυτό το άλμπουμ; Κάποιο αγαπημένο κομμάτι, ίσως;
Ευχαριστούμε πολύ! Είναι αρκετά riff based η μουσική που γράφουμε, σίγουρα αποτελεί κομμάτι της ταυτότητας αυτού που παίζουμε. Σταθερό αγαπημένο κομμάτι νομίζω δεν υπάρχει, αλλάζουμε συνέχεια τις προτιμήσεις μας! Λίγο politically correct απάντηση, το ξέρουμε, αλλά τα αγαπάμε όλα το ίδιο!
Είναι αγχωτική η συνέχεια για μια μπάντα που συστήνεται με ένα τόσο δυνατό πρώτο άλμπουμ; Τι να περιμένουμε από εσάς στο μέλλον;
Είναι αγχωτικό με την έννοια ότι κάθε φορά θέλεις να ξεπεράσεις τον εαυτό σου. Αλλά αυτό δε μας μπλοκάρει καθόλου. Διανύουμε μια περίοδο για μας με άφθονη καλλιτεχνική έμπνευση, η οποία σε συνδυασμό με την εμπειρία που αποκτήσαμε από τη “Κτηνωδία”, μας δίνει πολλή σιγουριά για την επόμενη δουλειά μας! Η οποία έρχεται, δεν θα αργήσει πολύ…
Ποιες είναι οι μεγαλύτερες επιρροές σας και γιατί; Ξέρουμε ότι αγαπάτε πολύ τους Tool, και εμείς το ίδιο.
Μεγάλη αγάπη και επιρροή οι Tool, πράγματι! Το πώς λειτουργεί το rhythm section, ο Carey με τον Chancellor, αλλά και το πως προσθέτει σε αυτό ο Adam Jones, τι να πούμε… Και σε ατομικό επίπεδο, δηλαδή η μαεστρία του καθενός με το όργανό του, αλλά και συλλογικά, όπως στο κομμάτι της ενορχήστρωσης, είναι μεγάλη έμπνευση. Κάποιες άλλες επιρροές είναι σίγουρα οι Mastodon, οι Metallica, οι Kvelertak… δεν έχει τελειωμό και η λίστα αυτή, είναι χόμπι μας το να ακούμε μουσική και βοηθά πολύ αυτό στο να έχεις έμπνευση να γράψεις και να παίξεις μουσική.
Την Κυριακή 23 Απριλίου παίζετε στο αγαπημένο υπόγειο της Αθήνας, το An Club. Πώς έχετε ζήσει το Αθηναϊκό κοινό στα μέχρι τώρα live σας; Πώς νιώθετε και για το tour που θα κάνετε σε όλη την Ελλάδα;
Μέχρι στιγμής έχουμε περάσει φανταστικά στα Αθηναϊκά λάιβ! Στις 23 θα είναι το πρώτο μας λάιβ που είμαστε headliners, οπότε ανυπομονούμε να δούμε τι δυναμική θα έχουμε από άποψη κόσμου! Βεβαίως παίζουμε με τους αγαπημένους μας Calyces, οπότε είμαστε σίγουροι για τη ποιότητα αυτού του λάιβ! Για το τουρ στις υπόλοιπες πόλεις επίσης ανυπομονούμε πολύ, θα παίξουμε και σε πόλεις που δεν επισκεφθήκαμε τη προηγούμενη φορά! Γενικά χαιρόμαστε πολύ με το touring, κάνουμε σα μικρά παιδιά, είναι κάτι το ιερό για μας. Το ταξίδι, η προετοιμασία, το λάιβ, το να βγαίνεις μετά, να γνωρίζεις από κοντά τις υπόλοιπες μπάντες, η επιστροφή… είναι κάτι που αγαπάμε και θέλουμε να κάνουμε όσο πιο συχνά μπορούμε!
Ζούμε στην παράδοξη εποχή που ταυτόχρονα τα βινύλια έχουν κάνει ένα δυνατό comeback, ενώ το Spotify κυριαρχεί στις νέες κυκλοφορίες και στον τρόπο που ακούμε μουσική γενικότερα. Ποια είναι η γνώμη σας γι’αυτό; Εσείς πώς ακούτε μουσική;
Άλλη μεγάλη κουβέντα αυτή… Το καθετί έχει τα πλεονεκτήματά του και τα αντίστοιχα μειονεκτήματα. Το Spotify έχει το καλό ότι είναι εύκολο να ανακαλύψεις ή να βρεις καλλιτέχνες instantly, που προηγουμένως ήταν αδύνατο ή θα κόστιζε πολύ! Από την άλλη χαλάει λίγο τη σχέση μας με τη μουσική, με το πως την ερωτευόμαστε! Ίσως ακουστεί λίγο μπούμερ, αλλά το να παίρνεις ένα βινύλιο ή CD, να κοιτάς το artwork, να διαβάζεις τους στίχους, είχες άλλη σχέση με αυτό που άκουγες, έδινες προσοχή στη τέχνη που είχε ετοιμάσει ο άλλος για σένα… Και σήμερα μπορείς δηλαδή, αλλά είναι πιο δύσκολο. Ακούς κάτι στο Spotify, παίζει σειρά στο Νέτφλιξ, χαζεύεις στο ίνστα, και παίζεις κάποιο game όλα ταυτόχρονα… Το attention span μας έχει αλλάξει, οπότε χαιρόμαστε με την επαναφορά των βινυλίων! Επίσης οικονομικά, βοηθά πολύ περισσότερο τους καλλιτέχνες η αγορά ενός βινυλίου, σε σχέση με το Spotify, του οποίου η συνεισφορά είναι αστεία.
Συνεχίζοντας την ερώτηση, θα ήθελα να μας πείτε τι μουσική ακούτε εσείς οι ίδιοι. Έχετε κάποιο guilty pleasure;
Εννοείται υπάρχουν guilty pleasures, αν υπάρχει και λιγουλάκι αλκοόλ, έτσι 5-6 ποτάκια, ου! Dua Lipa, Ghost, Survivor, Britney, καμιά φορά στο μεράκλωμα Μαριώ και παλιά ρεμπέτικα για τεκέδες και χαρτόμουτρα!
Ευχαριστούμε πολύ γι’αυτήν την κουβέντα! Τι άλλο θα θέλατε να πείτε στο κοινό της Αθήνας, μέχρι να τα πούμε από κοντά στις 23 Απριλίου;
Να είσαι καλά, εμείς ευχαριστούμε! Τι να πούμε μωρέ στα κωλόγιδα, τι θα καταλάβουν! Τα λέμε στο σανίδι!