Με τη μουσική να λειτουργεί ως το “healing space” της μπάντας, τα σκοτεινά τους μέρη , δεν εξυπηρετούν τίποτα λιγότερο ή τίποτα περισσότερο, από την ίδια τη φύση, της ανθρώπινης τους ύπαρξης. “Είναι μέρος του να είσαι άνθρωπος”, όπως έχουν δηλώσει και οι ίδιοι. “Εφόσον το ‘dark’ στοιχείο εντοπίζεται στην εξωτερίκευση των βαθύτερων συναισθημάτων μας, είναι απλά ανθρώπινο”. “Human” music.
H Jasmine Golestaneh, υπεύθυνη για τους στίχους και τα φωνητικά και ο Eddie Cooper στην κιθάρα και τις μίξεις, μαζί με τα ηλεκτρονικά μοτίβα που δημιουργούν, μας κάνουν τους Tempers, ένα industrial-hypnotic, wave-pop-electro duo, η γενική περίληψη της προσέγγισης και της συμπεριφοράς τους, στο μουσικό φάσμα. Καταγωγή: Νέα Υόρκη.
Low-lit και ποιητικό synth-pop, η κατάταξη στο είδος, κατά το λεπτομερή απολογισμό. Οι επιρροές πολλές. Από τους Kraftwerk έως την Patti Smith και από τoυς Leonard Cohen και Joy Division, μέχρι τους The Doors και τους Nirvana, τα garage/shoegaze, grunge και krautrock στοιχεία, ισχύουν. Αυτό που έχει προστεθεί, είναι ο πηγαίος pop ρομαντισμός στις μελωδίες και η επιτηδευμένη post αισθαντικότητα στην έκφραση.
Αν και το “Peace Of Mind”, μέσα από το δίσκο “Private Life’ του 2019, σηματοδότησε την περίοδο, χρονικά, που προσωπικά τους γνώρισα, οι Tempers, φαίνονται ενεργοί από το 2013, αφού τo “Strange Harvest”, από το ντεμπούτο full lenght album τους “Services”, διέπρεψε ως hit και έτσι, τους οδήγησε σύντομα, στις μουσικές σκηνές και στα tour. Μολονότι το πιο δημοφιλές τους κομμάτι, δηλώνεται στο “Capital Pains”, το “Love At The Mall” (feat.Rem Koolhaas), καθόρισε το περαιτέρω, δικό μου ψάξιμο.
Μέσα από το πιο ‘φωτεινό’ techno-dance inspired album “Junkspace”, προβάλλεται κάτι το ιδιαίτερο στο σύνολο, όπου η ηλεκτρονική αρμονία, πειραματίζεται επιπλέον και αγκαλιάζει τα dream-pop και trippy, indie φωνητικά, όσο και τις προφορικές προεκτάσεις τους. Παράσιτα, δείγματα ήχων από το φυσικό περιβάλλον και διάλογοι συνέντευξης περί πολιτικής shopping mall και μανία/μόδα κατανάλωσης, ενεργοποιούν απλόχερα την ταύτιση, με την προσθήκη της real-time ηχογράφησης.
Το τελευταίο εγχείρημα με τίτλο “Νew Meaning” κυκλοφόρησε στις 1 Απρίλη 2022. Διατηρεί ένα σκοτάδι πίσω από τις μελωδίες του και επιμένει πιστό στις χορευτικές του διαστάσεις. Η φωνή της Jasmine, στέκεται πότε παγερή και άλλοτε καθάρια. Με την συναισθηματική, σχεδόν λυρική, φόρτιση που την διακατέχει, αποτελεί ένα δυνατό και αναπόσπαστο σημείο αναφοράς. Η κιθάρα γλυκαίνει την ατμόσφαιρα, ενώ τα beats, αναλαμβάνουν τον ρόλο-χαρακτήρα ενός drum machine. Μονότονα μα ξεσηκωματικά, “Like an echo going on and on”, προιδεάζουν. Αγαπημένα tracks: “It Falls Into You” και “Sightseeing”.
Οι Tempers, θα βρεθούν αυτήν την Πέμπτη 24/11 στην σκηνή της Death Disco, με special-guest / opening act την VASSIŁINA.