Το περασμένο Σάββατο υποδεχθήκαμε τον δεύτερο μήνα του φθινοπώρου καθώς και την δεύτερη μέρα του 8ου Defcon Fest. Το line up πολλά υποσχόμενο οπότε δεν γινόταν να το χάσουμε.
Ανταπόκριση: Γιώργος Τζώρτζης / Φωτογραφίες: Γιώργος Κρίκος (περισσότερες εδώ)
Η έναρξη της βραδιάς βρήκε στην σκηνή τους The Mound και ένω συνήθως η πρώτη μπάντα στα φεστιβάλ έχει τον άχαρο ρόλο να ζεστάνει το ελάχιστο κοινό, εδώ τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά. Την ώρα της εμφάνισης τους κάθε άλλο παρά λίγο ήταν το κοινό, το οποίο μάλιστα φάνηκε να απολαμβάνει τον heavy rock ήχο των The Mound. Αρκετό groove και στιγμές τύπου Clutch ήταν τα βασικά συστατικά της εμφάνισής τους.
Την σκυτάλη πήραν οι Hypnotic Nausea οι οποίοι σε κάθε live είναι όλο και καλύτεροι. Με το δικό τους post-rock, post metal, με αρκετές δόσεις ψυχεδέλειας αλλά και stoner, κατάφεραν να δημιουργήσουν την απόλυτη ατμόσφαιρα για την συγκεκριμένη βραδιά. Όσοι βρέθηκαν στο χώρο του Αn Club καταλαβαίνουν απόλυτα τι εννοώ. Μπράβο μάγκες!
Η τρίτη κατά σειρά μπάντα ήταν οι Green Yeti. Doom στα χνάρια των Sleep το οποίο σε αρκετά σημεία ήταν καλό ενώ σε κάποια άλλα έμοιαζε σαν αυτοσκοπός. Βαριά και ασήκωτα riffs ξεσήκωσαν το κοινό το οποίο φάνηκε να το απολαμβάνει και να μη δίνει σημασία στα τύμπανα τα οποία θέλουν αρκετή δουλειά ακόμα, τόσο σε ιδέες όσο και στο τεχνικό κομμάτι τους.
Η βραδιά κυλούσε και η ώρα των Instant Boner είχε φτάσει. Heavy rock παρέα με blues, funk και μια μυρωδιά νότου να υπάρχει στην ατμόσφαιρα. Αρκετά δεμένοι μεταξύ τους και με φωνητικά που θύμιζαν απο Pantera μέχρι blues καλλιτέχνες περασμένων δεκαετιών με έκαναν να θέλω να τους ξαναπαρακολουθήσω live σε ένα εκτενέστερο set. Μέσα στο setlist τους δεν ξέχασαν να παίξουν και μια διασκευή του κλασσικού “Foxy Lady”.
Μία ώρα περίπου μετά τα μεσάνυχτα οι Θεσσαλονικείς Naxatras ξεκίνησαν να groove-άρουν γεμίζοντας το χώρο με ατόφια ψυχεδέλεια. Με σαφείς αναφορές σε μπάντες όπως οι Los Natas, My Sleeping Karma αλλά και στον ευρύτερο χώρο της stoner-ψυχεδέλειας κατάφεραν να καθηλώσουν το κοινό το οποίο εκείνη την ώρα είχε κατακλείσει το χώρο. Πολύ καλά προβαρισμένοι και με σύμμαχο τον καλό ήχο μας παρουσίασαν κομμάτια τόσο από τον ομώνυμο δίσκο τους όσο και από το “II” που κυκλοφόρησε τον περασμένο Απρίλη. Άλλη μια εμφάνιση μπάντας που αποδεικνύει ότι πολλές φορές ένα power trio μπορεί να προκαλέσει μεγαλύτερες συγκινήσεις από μια πολυμελή μπάντα. Way to go!