Ουδέν κακόν αμιγές καλού, λέει η παλιά παροιμία και ίσως αυτό να ταιριάζει στην περίπτωση της Courtney Barnett και του νέου της δίσκου Things Take Time, Take Time που γράφτηκε κατά την διάρκεια του περσινού lockdown σ’ ένα διαμέρισμα στη Μελβούρνη. Σε αυτόν τον τρίτο της δίσκο η 34χρονη μουσικός από την Αυστραλία εκπλήσσει τους ακροατές με μια κατεύθυνση πιο minimal, που απέχει αρκετά από τον «θόρυβο» του παρελθόντος χωρίς μπάντα μόνο με samples και drum machine, διατηρώντας όμως το coolness που την χαρακτηρίζει.
Το “Rae Street” είναι ένα ιδανικό opening track με την κιθάρα και το ευκολομνημόνευτο refrain που σου κολλάει με την πρώτη ακρόαση, όπως και το ανέμελο ”Sunfair Sundown”. Στο ίδιο ύφος περίπου συναντάμε και τις υπόλοιπες ενδιαφέρουσες συνθέσεις του δίσκου όπως το “If I Don’t Hear from You Tonight” και το “Write a List of Things to Look Forward To“, ενώ το “Oh the Night” παρά την εισαγωγή του, που σου δίνει την εντύπωση πως θα ακολουθήσει κάποιο ξέσπασμα, γίνεται ένα νωχελικό φινάλε για τον δίσκο.
Σίγουρα η έλλειψη φυσικών οργάνων και ξεσπασμάτων να είναι ένα μείον του δίσκου, ωστόσο φαίνεται πως μέσα από το Things Take Time, Take Time, η Courtney Barnett θέλησε να δείξει μια διαφορετική πλευρά κι αυτό είναι δικό της δικαίωμα, ιδιαίτερα από τη στιγμή που το αποτέλεσμα θεωρείται στο σύνολο του επιτυχημένο. Θα μπορούσε επίσης, να ληφθεί ως μια χαλαρή ανάπαυλα μέχρι την επόμενη κυκλοφορία της που δεν αποκλείεται να τη βρίσκει πάλι στο γνωστό της ύφος. Οψόμεθα…