Όποιος ασχολείται έστω και λίγο με την ελληνική metal σκηνή, σίγουρα θα γνωρίζει τους Convixion, καθώς είναι μία από τις καλύτερες μπάντες του χώρου που μετράει αισίως σχεδόν δέκα χρόνια παρουσίας. Το τριμελές (πλέον) συγκρότημα από την Αθήνα κυκλοφόρησε σε ψηφιακή μορφή το δεύτερο full length album του με τίτλο “Days Of Rage, Nights Of Wrath”, έξι χρόνια μετά την κυκλοφορία του ντεμπούτου τους “Convixion”. Η μπάντα συνεχίζει να κάνει αυτό που μας έχει συνηθίσει όλα αυτά τα χρόνια αλλά φανερά πιο ώριμη μουσικά και στιχουργικά.
Ο δίσκος περιέχει δέκα δημιουργίες που πραγματικά η μία είναι καλύτερη από την άλλη. Η επική εισαγωγή του εναρκτήριου “Fist Of Agony” ανοίγει με τον κατάλληλο τρόπο το album και μας βάζει από τα πρώτα λεπτά στο απαραίτητο κλίμα για το τι θα ακολουθήσει. Αγνό heavy metal εμπλουτισμένο με μπόλικα thrash/speed στοιχεία. Το δεύτερο κομμάτι “E.A.D. (Exterminate. Annihilate. Destroy)” περιλαμβάνει ένα από τα πιο ωραία solo που θα συναντήσεις στο “Days Of Rage, Nights Of Wrath”. Ακολουθεί το ομότιτλο τραγούδι με μια εισαγωγή που θα σε κάνει να το ταράξεις στα repeat μόνο και μόνο για να ακούσεις το “Metal” στα πρώτα δευτερόλεπτα. Στην συνέχεια μπαίνουν τα “Terrorise the Terrorists” με το εξαιρετικό μπάσο στην αρχή, το “Wings Of Vengeance” το οποίο είναι από τις πιο γρήγορες και δυναμικές συνθέσεις του δίσκου και το σκοτεινό instrumental “Morbid Encounter” που ταιριάζει απόλυτα στην γενική ατμόσφαιρα του album. Σίγουρα από τα highlights και προσωπικό αγαπημένο είναι το “Freezing Breeze” όπου την παράσταση κλέβουν τα άκρως πωρωτικά φωνητικά, κλείνοντας με αυτόν τον τρόπο ένα άριστο δίσκο. Άλλο ένα θετικό είναι η παραγωγή η οποία προσδίδει το κατάλληλο oldschool ύφος που πρέπει να έχει μία τέτοια κυκλοφορία. Σε γενικές γραμμές το album έχει επιρροές από μπάντες όπως Exciter, Agent Steel κ.τ.λ. με κοινό παρονομαστή το heavy metal και με τους Convixion να βάζουν την δική τους μουσική “ταυτότητα” σε όλα τα κομμάτια.
Αναμφισβήτητα είναι από τις καλύτερες εγχώριες κυκλοφορίες που θα σε κερδίσει με την πρώτη κιόλας ακρόαση. Επιθετικό, γρήγορο και άριστο heavy metal. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.