Η πιο πολυαναμενόμενη συναυλία της χρονιάς αποτελεί παρελθόν και κεφάλαιο στα μουσικά δρώμενα της Ελλάδας. Οι Coldplay έφεραν το “Music of the Spheres” στη χώρα μας και έγραψαν ιστορία. Η φράση που όλοι σκεφτόμαστε είναι «Πω πω, τι ζήσαμε!»
Φωτογραφίες: High Priority Promotions
Ξεκινάω το review με μια προσωπική εξομολόγηση: Σνόμπαρα αυτό το live, με άγχωσε το διπλό sold out, όμως λατρεύω τους Coldplay από την day one που εμφανίστηκαν στη μουσική βιομηχανία. Δεν είχα βγάλει εισιτήριο, ήλπιζα να τους δω σε κάποια συναυλία στο εξωτερικό, μέχρι που ήρθε το Σάββατο όπου έψαχνα τρόπο να πάω. Αγόρασα εισιτήριο στην αρένα στις 20:10 και έγινα φτερωτός Ερμής μέχρι να φτάσω στο ΟΑΚΑ στην ώρα μου. Ευτυχώς τα 10 λεπτά που άργησαν να ανέβουν στη σκηνή, μαζί με το welcome των διοργανωτών, με έκαναν να προλάβω την έναρξη του μεγάλου σόου.
Η ώρα που έφτασα ήταν ιδανική ως προς το ότι δεν υπήρχε ουρά στον έλεγχο εισιτηρίων. Προμηθεύτηκα το LED βραχιολάκι μου που δεν ήξερα ακριβώς τι κάνει, όμως ήξερα ότι πρέπει να το επιστρέψω για να δώσει και η Ελλάδα μεγάλο ποσοστό επιστροφής, όπως οι άλλες χώρες. Ας ομολογήσω ότι αρκετές φορές κοιτούσα και φωτογράφιζα το λευκό βραχιολάκι, για να καταλάβω πώς λειτουργεί σε σχέση με όσα φορούσαν οι υπόλοιποι θεατές. Αυτό που έκαναν, μετατρέποντας σχεδόν 70,000 βραχιόλια σε φωτορυθμικά ήταν αξεπέραστο.
Ο Chris Martin σάρωσε τη σκηνή και την έκανε δική του. Ήταν άλλη μια μέρα στη δουλειά, αλλά διακρίνεται από συναίσθημα, ευφυία και αντίληψη του χώρου. H σκηνική παρουσία του, η επαφή με το κοινό, η ζεστή φωνή του, μας θύμισαν για ποιο λόγο οι Coldplay είναι μία από τις κορυφαίες μπάντες στον κόσμο.
![](https://rockinathens.gr/wp-content/uploads/2024/06/447968246_873772278107042_4078094907085000187_n.jpg)
Αν πρέπει να κάνω ένα Top 5 αγαπημένων στιγμών θα πω ότι ήταν:
- To κατακίτρινο ΟΑΚΑ στο “Yellow”.
- Η μεγάλη συμμετοχή του κοινού στην προτροπή του Chris Martin να αφήσουμε στην τσέπη τα κινητά, την ώρα του “Sky of Full Stars”.
- Η εμφάνιση της μαριονέτας Angel Moon, ένα πανέμορφο εξωγήινο muppet που τραγούδησε το Human Heart. Εμένα κάπως με συγκίνησε!
- H εσωτερικότητα που έβγαλε το “Fix You”. Ένιωσα ότι ήταν λίγα λεπτά στα οποία ο καθένας έκανε μια ενδοσκόπηση.
- Ο σεβασμός στο κοινό στο πίσω μέρος της αρένας, αλλά και τις πιο απομακρυσμένες κερκίδες, όταν στο encore η μπάντα εμφανίστηκε στην πίσω άκρη της εξέδρας.
Για τους Coldplay ήρθαν άνθρωποι από όλο τον κόσμο: Βρετανοί, Αμερικάνοι, Ινδοί, Πακιστανοί, Πορτογάλοι, Ιταλοί, Γερμανοί, Ιάπωνες, γίναμε όλοι ένα multi culti κοινό που σεβάστηκε ο ένας τον άλλο και πέρασε αξέχαστα! Ακόμα και super stars όπως η Kylie Minogue και ο Liam Hemsworth, έφτασαν στην Αθήνα για να δουν το live. Σε αυτό το live πρέπει να πω πως δεν είχαμε σπρωξίματα, μπουγέλα, συνθήματα, άσχημες συμπεριφορές και ενοχλητικούς θεατές. Επίσης ήταν ένα live με άριστα στην τεχνολογία, τον ήχο και την ορατότητα. Από όπου και αν καθόταν κάποιος, έβλεπε, απορροφούσε την ενέργεια του “World of the Spheres”.
Τα LED έσβησαν στις 23:30, όχι όμως οι αναμνήσεις μας! Όπως έστειλα και στη φίλη μου μήνυμα, η σκέψη μου είναι η εξής: “Έχουμε δει κι έχουμε δει συναυλίες. Αυτή ήταν άλλο είδος, ήταν εμπειρία ζωής!”
![](https://rockinathens.gr/wp-content/uploads/2024/06/448096980_873772068107063_9126384707812765312_n.jpg)
Η setlist των Coldplay στις 8 Ιουνίου στο ΟΑΚΑ
![](https://rockinathens.gr/wp-content/uploads/2024/06/Coldplay-setlist.jpg)