Η μεγάλη στιγμή, λοιπόν, έφτασε για τους αγαπημένους μας Chickn, να μας παρουσιάσουν ζωντανά το εξαιρετικό τους ντεμπούτο και στην ουσία να μας δείξουν ότι μπορούν να “ηγηθούν” μιας συναυλίας με κανονικό setlist, χωρίς βέβαια να χάσουν όλο αυτό το μαγικό στοιχείο του αυτοσχεδιασμού που τους έκανε μοναδικούς από την πρώτη στιγμή.
Aνταπόκριση: Τάσος Καρράς / Φωτογραφίες: Δημήτρης Δαλακλής (περισσότερες εδώ)
Λίγο πριν τις 21:00 άνοιξαν οι πόρτες του Gagarin για να ζεσταθούμε σιγά σιγά κυριολεκτικά και μεταφορικά, με τον κόσμο αργά αλλά σταθερά να έρχεται και μετά από περίπου μισή ώρα να είναι ένας ικανοποιητικός αριθμός για τα δεδομένα. Στο βάθος ακούγαμε τις “φιλόξενες” επιλογές του Αδαμάντιου – Teranga Beat, με μια latin και αφρικάνικη διάθεση, ιδιαίτερα από την δεκαετία του ’60, και με μπάντες από την Σενεγάλη που κυκλοφορεί και μέσα από το δικό του label.
Μετά από αυτό το εξωτικό ταξίδι στο χρόνο, ανέβηκαν στην σκηνή στις 21:50 οι A Victim Of Society, γνωστοί στους περισσότερους από εμάς, και με την προσθήκη του Παντελή Καρασεβδά στα τύμπανα, να κάνει την εμφάνιση τους ακόμα πιο εκρηκτική από ότι συνήθως, με τον Παντελή να δείχνει εκστασιασμένος και να μας δίνει μια γεύση γι’αυτό που θα ακολουθούσε στην συνέχεια. Highlights τους τα “You’re Gonna Hate Me” και “Enough Said” στα περίπου 40 λεπτά που βρέθηκαν στην σκηνή για να προετοιμάσουν το κλίμα για τους Chickn και με τον κόσμο να συνεχίζει να έρχεται.
Μόλις οι A Victim Of Society κατέβηκαν από την σκηνή, ακολούθησε άλλο ένα μισάωρο set από τον Teranga Beat, και μετά τις απαραίτητες αλλαγές στην σκηνή, έκανε την εμφάνιση του στις 23:00 ακριβώς ένα κοάλα στην σκηνή παίζοντας τους αγαπημένους ήχους του “Chickn Tribe” στο μπάσο και τον κόσμο να ουρλιάζει εκστασιασμένος τις πρώτες λέξεις που ακούμε στο δίσκο τους και σιγά σιγά να κάνουν την εμφάνιση τους ένας ένας επάνω στην σκηνή, με τον Sir Kosmiche να αποκτάει παρέα τον Άγγελο, τον Παντελή και τον Βαγγέλη. Όπως ακριβώς μας είχαν τάξει συνέχισαν με το “Omens” και τις κιθάρες να γίνονται 3 όπως και τα κρουστά και να χάνουμε σιγά σιγά το μέτρημα, με το “Aleppo/Jam” να έρχεται στην συνέχεια να μας συνεπάρει, για να ακολουθήσει ένα “διάλειμμα” από το tracklist του δίσκου με μια υπέροχη διασκευή από την θρυλική ελληνική progressive μπάντα του Σταύρου Λογαρίδη με το όνομα Ακρίτας, μεταφέροντας μας πια ξεκάθαρα στην δεκαετία του ’70. Επιστροφή στην tracklist του δίσκου με “Modular Player” και μια μαγική εκτέλεση του “Taqsim/Rhy/Tavk Hava”, με την εμφάνιση του Αντρέα Κιλτσικτση να μας χαρίζει τον υπέροχο αμανέ και στην ατμόσφαιρα να κινείται μια μαγική αύρα από τα παλιά δίνοντας πάσα στο “Forget/Small Things”.
Μετά από μια μικρή αποχώρηση των μουσικών επέστρεψε αρχικά ο Άγγελος με την απαγγελία του “Articulation”, για να καταλάβουμε ότι η συγκεκριμένη σύνθεση είναι σχεδιασμένη για live show και επιστροφή των μουσικών σιγά σιγά στο reprise του “Modular Player” με το σαξόφωνο να κάνει την εμφάνιση του και να γεμίζει ακόμα περισσότερο τον ήχο. Ακολούθησε η διασκευή τους στο “Oh Well”, από τους Fleetwood Mac και τον κόσμο να λικνίζεται σε rock’n’roll ρυθμούς. Πιστοί στην ολοκλήρωση των κομματιών του δίσκου του επέστρεψαν στα τελευταία κομμάτια για να κλείσουν το live. Με τον κόσμο να τους ζητάει να επιστρέψουν στην σκηνή, γύρισαν για να κάνουν encore και να μας αφιερώσουν ένα συγκλονιστικό mash up των “Rational Culture” του Tim Maia και του “Nuclear War” του Sun Ra, δημιουργώντας ένα κλίμα χορευτικού funk πάρτι, αποχαιρετώντας μας με τον καλύτερο τρόπο.
Σε αυτό το live τους λοιπόν οι Chickn, κατάφεραν αρχικά να μας κάνουν να περάσουμε ένα υπέροχο βράδυ και εν συνεχεία να αποδείξουν ότι ήρθαν για να μείνουν και ότι έχουν ακόμα πολλά να μας δώσουν. Περνώντας με άριστα το test της παρουσίασης του δίσκου, ακολουθώντας μια tracklist και ενώ βρέθηκαν στην σκηνή για περισσότερο από 1:30 ώρα διατηρώντας μέχρι τέλους την ίδια ενέργεια. Θα επιμείνω λοιπόν, πιστεύοντας πως είναι μια όαση για την rock σκηνή της Ελλάδας σε μια περίοδο που σίγουρα περνάει μεγάλη κρίση και ψάχνει να ξαναβρεί την ταυτότητα της και ίσως και τρόπους για να επαναπροσδιοριστεί.