Αν έπρεπε να φτιάξουμε τους Big 4 του metalcore, οι August Burns Red επιβάλλεται να βρίσκονται μέσα. Μιλάμε για μία από τις πιο επιδραστικές και σταθερά ποιοτικές μπάντες αυτής της σκηνής και παρόλο που δεν έχουν αλλάξει ιδιαίτερα τον ήχο τους όλα αυτά τα χρόνια, καταφέρνουν πάντα να μένουν στο προσκήνιο. Φέτος λοιπόν επέστρεψαν τρία χρόνια μετά το πολύ δυνατό “Guardians” και μας παρουσιάζουν το δέκατο album τους, με όνομα “Death Below”.
Πρόκειται για έναν εξαιρετικό δίσκο, ίσως ό,τι καλύτερο έχουν κυκλοφορήσει από το “Constellations” και μετά. Ακούγεται αρκετά φρέσκος, εμπνευσμένος όπως πάντα και σου δίνει την αίσθηση ότι πρόκειται για μία φυσική εξέλιξη του προκατόχου του. Είναι riff-άτος, τεχνικός, μελωδικός και περιέχει περισσότερα καθαρά φωνητικά από κάθε άλλη προηγούμενη φορά, χωρίς βέβαια να πέφτει στην παγίδα της υπερβολής και χωρίς να γίνεται καμία έκπτωση στον επιθετικό χαρακτήρα των κομματιών.
Για ακόμα μία φορά ο ισοπεδωτικός Matt Greiner αποδεικνύει πως είναι ο πιο απολαυστικός drummer του metalcore, το κιθαριστικό δίδυμο John Benjamin και Brent Rambler μας προσφέρει riff-άρες και solos με το τσουβάλι, ο Dustin Davidson δίνει τον όγκο που απαιτεί η περίσταση (πάρε μπασάρα στο “Fool’s Gold In the Bear Trap” ή στο ιντερλούδιο “Sevink” ή στο “Dark Divide”), ενώ ο μπροστάρης Jake Luhrs ανεβάζει ακόμα περισσότερο την ένταση χρησιμοποιώντας όλο το φάσμα των φωνητικών του δυνατοτήτων. Μετά από τόσα χρόνια συνύπαρξης, αυτοί οι παιχταράδες επικοινωνούν με κλειστά μάτια μεταξύ τους και αυτό φαίνεται σε κάθε νέα τους δουλειά. Πάντοτε σφιχτοδεμένοι μουσικά και πάντα με σύμμαχο μια παραγωγή για σεμινάριο.
Άλλο ένα από τα δυνατά χαρτιά του “Death Below” είναι η άψογη ροή του που σε αναγκάζει να μην προσπεράσεις ούτε ένα τραγούδι. Το outro κάθε κομματιού προετοιμάζει κατάλληλα το έδαφος για το intro του επόμενου, κάνοντας έτσι την ακρόαση ένα όμορφο ταξίδι από την αρχή μέχρι το τέλος. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτού το δολοφονικό δίδυμο “Backfire” και “Revival”. Έτσι όπως τελειώνει το πρώτο και μπαίνει το δεύτερο είναι απλά οργασμικό.
Επιπλέον, αξίζει να αναφερθούμε λίγο και στους εκλεκτούς καλεσμένους του album. Πρώτη συμμετοχή έχουμε τα καλύτερα clean vocals του metalcore και έναν από τους καλύτερους στιχουργούς αυτής της σκηνής. Ο λόγος για τον Jesse Leach (Killswitch Engage) που βοηθάει στο refrain του “Ancestry”. Επόμενο guest o Jason Richardson (Born of Osiris, All That Remains, Chelsea Grin), η πένα του οποίου προσδίδει στο “Tightrope” έναν πιο progressive χαρακτήρα. Τρίτο feat ο frontman των ERRA, JT Cavey, στο ατμοσφαιρικό “The Abyss” και τελευταία συμμετοχή στο οκτάλεπτο έπος “Reckoning” ο Spencer Chamberlain των Underoath.
Μετά από είκοσι χρόνια και δέκα κυκλοφορίες, οι August Burns Red καταφέρνουν και ακούγονται φρέσκοι και γεμάτοι έμπνευση. Αν και είναι νωρίς ακόμα, προσωπικά μιλώντας, δύσκολα θα φύγει το “Death Below” από την εικοσάδα με τα καλύτερα του 2023.