Θα ακουστεί χιλιοειπωμένο από τη μεριά μου το να πω ότι η ελληνική σκηνή τον τελευταίο καιρό έχει να μας δείξει αρκετές και πολύ καλές νέες κυκλοφορίες, ωστόσο ο νέος δίσκος του Αντώνη Λιβιεράτου “Οβολός στο Στόμα” δεν με αφήνει να πω κάτι άλλο. Ο Αντώνης Λιβιεράτος είναι γνωστός μέσω των Sigmatropic, Illegal Opperation, Dr.Atomik, αλλά ταυτόχρονα διατηρεί και μια σόλο πορεία που μετράει ορισμένες ενδιαφέρουσες δουλειές.
Μέσα σε αυτές έρχεται να προστεθεί και ο “Οβολός στο Στόμα” όπου ο δημιουργός του κατασκευάζει ένα δικό του σύμπαν επηρεασμένο από αυτό των Suicide, Devo, Kraftwerk και λοιπών παραπλήσιων μουσικά και χρονικά καλλιτεχνών και που ξεκινάει με μια μελοποίηση στο “Αρχάγγελος τον Σεπτέμβριον βοά μέσα στην πλάση” του Αντρέα Εμπειρίκου. Η συνέχεια με το “Πολαρόιντ” που σε μένα προσωπικά θύμισε κάτι από Joy Division εποχής “Closer” (ίσως λόγο της συνύπαρξης μπάσου με samples) και το ομότιτλο του δίσκου που έχει λίγο από Λένα Πλάτωνος. Από κει και πέρα το “Κάτι θ’ αλλάξει” με τον χορευτικό του ρυθμό δίνει έναν πιο χαρούμενο τόνο, ενώ το “Θυμάσαι” που κλείνει τον δίσκο αγγίζει σε σημεία τα όρια του trip hop.
Στην νέα του δουλειά ο Αντώνης Λιβιεράτος δείχνει πως μπορεί να γίνει ένας δίσκος με rock αισθητική χωρίς να χρησιμοποιηθεί καθόλου κιθάρα η άλλα φυσικά όργανα. Γενικότερα, είναι ένας μουσικός που σε κάθε νέα του δουλειά ξέρει να δίνει κάτι το διαφορετικό και στο “Οβολός στο Στόμα” τα κατάφερε για μια ακόμη φορά επιτυχώς.