Το “An Ocean Between Us” των As I Lay Dying θεωρείται ευρέως ένα άλμπουμ ορόσημο για το metalcore. Κυκλοφόρησε το 2007 και αποτύπωσε την ενέργεια και την επιθετικότητα του genre, ενώ παράλληλα ενσωμάτωσε μελωδικά στοιχεία.
Η κιθαριστική δουλειά των Phil Sgrosso και Nick Hipa είναι ένα από τα κορυφαία σημεία, με thrashy riffs, περίπλοκες αρμονίες και εντυπωσιακά solos. Το rhythm section είναι εξίσου εντυπωσιακό. Το άλμπουμ συνδυάζει άψογα τα ουρλιαχτά του Tim Lambesis με τα πιασάρικα καθαρά ρεφρέν του μπασίστα Josh Gilbert. Αυτός ο συνδυασμός δημιούργησε μια δυναμική εμπειρία ακρόασης.
Στο An Ocean Between Us η μπάντα επιτυγχάνει μια εξαιρετική ισορροπία μεταξύ των δυναμικών breakdowns και των αξέχαστων μελωδιών. Η μπάντα αποφεύγει την υπερβολική χρήση οποιουδήποτε στοιχείου, διατηρώντας το άλμπουμ ελκυστικό προς τον ακροατή καθόλη τη διάρκειά του.
Κομμάτια όπως το “Comfort Betrays” και το “The Sound of Truth” αναδεικνύουν την ικανότητα της μπάντας να δημιουργεί πολύ δυναμικά αλλά και ταυτόχρονα προσιτά τραγούδια για το μέσο ακροατή. Πέρα από τα παραπάνω, η παραγωγή είναι πεντακάθαρη και αναδεικνύει όλα τα όργανα.
Σε γενικές γραμμές, το “An Ocean Between Us” είναι ένα άλμπουμ που καθόρισε το είδος και βρίσκει τους As I Lay Dying στο δημιουργικό τους απόγειο. Είναι ένα must-listen για τους οπαδούς του metalcore και ένα σταθερό σημείο εισόδου για όσους είναι περίεργοι για την πιο βαριά πλευρά του είδους.
Το An Ocean Between Us ήταν το τέταρτο στούντιο άλμπουμ των As I Lay Dying και κυκλοφόρησε στις 21 Αυγούστου 2007 από την Metal Blade Records. Έκανε ντεμπούτο στο Νο. 8 του Billboard 200, με πωλήσεις κοντά στις 39.500.