Τα πράγματα εδώ είναι απλά και ξεκάθαρα. Όποιος την βρίσκει με τη θορυβώδη, τσιτωμένη και γεμάτη ενέργεια μουσική, δεν χρειάζεται να κοιτάξει και πολύ μακριά. Μια ματιά προς Πρέβεζα μεριά είναι αρκετή. Εκεί θα συναντήσει τους 2 Headed Dogs, οι οποίοι είναι άξιοι εκπρόσωποι όλων των παραπάνω στοιχείων και από ότι όλα δείχνουν ένα από τα δυνατά χαρτιά της εγχώριας heavy rock σκηνής. Η επαρχιώτικη παρέα, λοιπόν, επέστρεψε πριν δύο μήνες περίπου και μας παρουσίασε την δεύτερη ολοκληρωμένη της δουλειά, με τίτλο The Engine Is On.
Το album, που πάει πακέτο με ένα λιτό αλλά ταυτόχρονα έξυπνο εξώφυλλο, περιλαμβάνει εννέα κομμάτια που για μισή ώρα χτυπάνε κόκκινο. Συνδυάζουν όπως πρέπει το σκονισμένο stoner με το garage punk, χωρίς φυσικά να λείπει το αλήτικο rock ‘n’ roll attitude και οι απαραίτητες τζούρες ψυχεδέλειας. Με λίγα λόγια η μπάντα μας δίνει απλόχερα εννέα δυναμίτες που ακούγονται μόνο με την ένταση στο δέκα και κάνουν την κατάσταση να εκτροχιαστεί σε δευτερόλεπτα.
Το The Engine Is On κερδίζει πόντους με το «καλημέρα σας». Το Death Race δίνει το σύνθημα για να ξεκινήσει το πάρτυ και φροντίζει από νωρίς να σε βάλει στο νόημα με το σκουριασμένο εισαγωγικό riff του, για να έρθει στη συνέχεια να τα κάνει όλα ρημαδιό το ομότιτλο κομμάτι, το οποίο προσωπικά μου έφερε στο μυαλό κάτι από The Hives. Ακολουθεί με ακόμα περισσότερη τσίτα το Brand New Mother, με ένα refrain που θα ξεκινήσει πολλά σπρωξίματα όταν ακουστεί ζωντανά. Επίσης ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζουν οι στιγμές που οι 2 Headed Dogs αποφασίζουν να αφήσουν για λίγο το πόδι από το γκάζι, δίνοντας χώρο στη μελωδία και στην ψυχεδέλεια. Χαρακτηριστικά παραδείγματα αυτού αποτελεί το τριπαρισμένο Last Chance που βρίσκεται στρατηγικά τοποθετημένο στη μέση του δίσκου, το προσωπικό αγαπημένο Down the Road και το You που προσφέρει το κατάλληλο «σβήσιμο» στον ακροατή.
Συνοψίζοντας, λοιπόν, το The Engine Is On είναι πλούσιο σε αποχρώσεις, βρώμικο όσο πρέπει και πάνω από όλα διασκεδαστικό. Για όσο βγαίνουν μπάντες σαν τους 2 Headed Dogs, το ελληνικό heavy rock θα βρίσκεται σε καλά χέρια.