Ο Corey Taylor έρχεται στην Ελλάδα για μια εμφάνιση στο δημοτικό θέατρο του Λυκαβηττού στις 28 Μαΐου! Στη συναυλία του στο θέατρο Λυκαβηττού (εισιτήρια εδώ) θα ερμηνεύσει όλες τις μεγάλες επιτυχίες της καριέρας του, με τραγούδια των Slipknot, των Stone Sour και της solo δισκογραφίας του. Για να σας βάλουμε σε mood, σας παραθέτουμε 13 σχετικά άγνωστα facts από τη ζωή και την καριέρα του σπουδαίου frontman.
Η παιδική ηλικία του Corey ήταν αρκετά περιπετειώδης. Μέχρι τα 15 του, είχε ήδη ζήσει σε 25 διαφορετικές πολιτείες καθώς η μητέρα του άλλαζε εργασιακούς χώρους.
Ο Corey θεωρεί τη γιαγιά του ως τη μεγαλύτερη επιρροή του. Του παρείχε σταθερότητα, τον βοήθησε να αποκτήσει μουσικό εξοπλισμό και έγινε ο βράχος του κατά τη διάρκεια μιας δύσκολης ανατροφής.
Σε αντίθεση με τις φήμες, οι Slipknot δεν “απήγαγαν” ακριβώς τον Corey από τη δουλειά του για να ενταχθεί στο συγκρότημα. Ο ίδιος έχει πει ότι στην πραγματικότητα ήταν αρκετά ντροπαλοί όταν του το ζήτησαν, κάνοντας αρκετό καιρό να μαζέψουν το κουράγιο να του κάνουν την πρόταση.
Το νούμερο του Corey στους Slipknot είναι το 8. Είναι ενδιαφέρον ότι αυτή είναι επίσης η ημέρα του μήνα που πέθανε ο κιθαρίστας των Pantera, Dimebag Darrell. Μια απλή σύμπτωση, αλλά και αρκετά ιντριγκαδόρικη για τους fans της μπάντας.
Ο Corey δεν ήταν πάντα metalhead. Ξεκίνησε μαθήματα πιάνου σε ηλικία έξι ετών και έπαιζε στην μπάντα του σχολείου του.
Πριν η μουσική βρεθεί στο επίκεντρο του ενδιαφέροντός του, ο Corey διέπρεψε στις εικαστικές τέχνες και σκέφτηκε να ακολουθήσει καριέρα στη γραφιστική.
Έχει κάνει μερικά guest φωνητικά σε λιγότερο γνωστά κομμάτια άλλων καλλιτεχνών, όπως ο Jonathan Davis των Korn και ο Stefan Georg των Stone Sour στο σόλο project του “Klutch”.
Ο Corey φέρεται να μπορεί να κρατήσει μια κραυγή για 23 ολόκληρα δευτερόλεπτα…
Η προέλευση του ονόματος των Stone Sour είναι λίγο περίεργη. Πρόκειται για ένα λογοπαίγνιο από τις παιδικές καραμέλες “Sour Patch Kids” και “Sweetarts”…
Όταν δεν βρίσκεται στη σκηνή, ο Corey απολαμβάνει να ετοιμάζει νόστιμα γεύματα στην κουζίνα. Έχει αφήσει μάλιστα να εννοηθεί ότι μπορεί να βγάλει ένα βιβλίο μαγειρικής με τις αγαπημένες του συνταγές.
Πέρα από τις ήδη κυκλοφορημένες συγγραφικές προσπάθειες (5) οι οποίες τον έχουν τοποθετήσει στη λίστα με τους best selling writers των New York Times.
Είναι και comic geek, με ιδιαίτερη αδυναμία σε χαρακτήρες όπως ο Spawn και ο Wolverine. Αυτό το πάθος του ενέπνευσε ακόμη και μερικά από τα τραγούδια του και τη σκηνική του περσόνα.
Το tribal tattoo στο χέρι του είναι στην πραγματικότητα μια στυλιζαρισμένη εκδοχή του γραφικού χαρακτήρα της γιαγιάς του, ένας μόνιμος φόρος τιμής στην επιρροή της.