Αποτελούν πλέον ένα από τα σημαντικότερα τρίπτυχα της βρετανικής σκηνής τα τελευταία δέκα χρόνια, με τους τους Joe Newman (φωνή, κιθάρα), Gus Unger-Hamilton (πλήκτρα, φωνή) και Thom Green (drums/electronics) να αναλαμβάνουν την ευθύνη αυτής της επιτυχίας. Οι Alt-j κάνουν έφοδο για πρώτη φορά στη χωρά μας στις 6 Ιουλίου στη σκηνή του Rockwave Festival, για να αποκρυπτογραφήσουν τις αινιγματικές σκέψεις της μουσικής τους.
Έχοντας σημαντικά εφόδια τα τρία ολοκληρωμένα τους albums, κατάφεραν να κερδίσουν την εμπιστοσύνη όλων κερδίζοντας από τον πρώτο κιόλας δίσκο “An Awesome Wave”(2012) ένα βραβείο Mercury και ένα Ivor Novello. Η κορυφή δεν θα αργήσει να περάσει στην κατοχή των Alt-j κάνοντας σταθερά βήματα προς αυτή. Το 2015 η 21η θέση στο US Billboard Alternative Albums τους ανήκει δικαιωματικά καθώς το “This Is All Yours” αναμφισβήτητα μπορεί να χαρακτηριστεί φαινόμενο.
Απροσδιόριστα δημιουργικοί καλλιτέχνες υπηρέτες ενός είδους που χαρακτηρίζεται σχεδόν ηλεκτρονικό/alternative αποδεικνύουν με το “Relaxer” (2017) πως όλα τα δείγματα που χρησιμοποιούν είναι καθαρά indie με έναν ασύγκριτο τύπο προσέγγισης να περιβάλει τους στίχους των κομματιών τους. Tο παραπάνω γεγονός τους οδήγησε σε ένα αρκετά υψηλό επίπεδο μετρώντας σχεδόν 10 χρόνια μουσικής δημιουργίας. Εδώ μιλάμε για ένα συγκρότημα που κανείς δεν μπορεί να το τοποθετήσει σε ένα συγκεκριμένο είδος, ούτε καν οι ίδιοι, σίγουρα math-folk, hymnal-rock και folktronica επιρροές με μουσικούς ορίζοντες να διευρύνονται και να εξασφαλίζουν μια θέση στη λίστα των πιο ευρηματικών μουσικών οντοτήτων της βρετανικής σκηνής. Τολμηροί με έντονες ανησυχίες και πειραματισμούς, διασκευάζουν το “House of the Rising Sun”, ένα κομμάτι που αποτελεί μέρος του Relaxer” (2017) και ξεπερνά τα 2 εκατομμύρια views στο YouTube.
Οι Alt-j προσεγγίζουν το κοινό τους τόσο δισκογραφικά όσο και on stage με μια πιο ενδιαφέρουσα εκδοχή της Artelectro κατακτώντας τη πρώτη θέση στο Ηνωμένο Βασίλειο και πρώτη θέση στα charts των Η.Π.Α. O μελωδικός σχεδιασμός του “Left Hand Free” ωθεί το 2016 γρήγορα στο προσκήνιο της ταινίας Captain America: Εμφυλίου Πολέμου. Τίποτα για τη μουσική των Alt-J δεν είναι ξεκάθαρο και σαφές καθώς οι συναρπαστικές και τεντωμένες αρμονίες τους οδήγησαν να διακριθούν για μια ακόμη φορά, στα Βραβεία NME ως Καλύτερο βρετανικό συγκρότημα (2018), μια υποψηφιότητα που απέδειξε την ισχύ της ανάμεσα σε πολλές άλλες όπως αυτές των The XX, Kasabian, Bastille.
Κάνεις δεν μπορεί να αμφισβητήσει πως η πρώτη μέρα του 22ου Rockwave Festival έχει alternative γεύση με ένα από τα πιο δυνατά line-up της χρονιάς, καλώς ορίζοντας τους Alt-j διπλά στους εμβληματικούς Arctic Monkeys και τον επιδραστικό μουσικό αλλιώς Mr. The Last Shadow Puppets, Miles Kane.